UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İşçi Kenti Gebze’de 1 Mayıs!

Gebze Sendikalar Birliği’nin çağrısıyla işçi kenti Gebze’de düzenlenen 1 Mayıs mitinginde alana işçilerin coşkusu damgasını vurdu. Gebze mitinginde Petrol-İş, TÜMTİS, Tez- Koop-İş, Tek Gıda-İş, Kristal-İş, Birleşik Metal-İş, Eğitim-Sen, Emekli-Sen, Eğitim-İş üyesi işçiler, TMMOB, HDP, EMEP ve çeşitli demokratik kitle örgütleri yer aldı. İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER’in coşkulu korteji bu sene de göz doldurdu. Metal işçilerinin geçen sene başlattığı mücadeleye Gebze’den katılan ve başlattıkları direnişin ardından işten atılan Arçelik LG işçileri ve ZF Sachs işçileri de 1 Mayıs alanında yerlerini aldılar ve UİD-DER ile birlikte sermayeye karşı taleplerini haykırdılar.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren Trafo Meydanı’nda toplanan işçiler, taleplerini ve sloganlarını haykırmaya başladılar. Dövizlerinde “Kiralık İşçiliğe Hayır”, “Özel İstihdam Bürolarına Hayır”, “Kıdem Tazminatının Yok Edilmesine Hayır”, “Çocuk İstismarcılığına Hayır” yazan sendikalı işçiler, kortejler oluşturup “Patronların Kölesi Olmayacağız”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi”, “Yaşasın 1 Mayıs!” sloganlarıyla yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş sırasında kadın işçilerin kadın cinayetlerine, şiddete ve tacize karşı slogan ve talepleri de yankılandı.

Yürüyüş boyunca Gebzeli emekçilere seslenen, taleplerini haykıran binlerce işçi miting alanına “Yaşasın 1 Mayıs!” sloganıyla girdi. Tüm kitle alana girdikten sonra program, iş cinayetlerinde ve işçi sınıfı mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başladı. Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, “İşçi kenti Gebze’yi tüm olumsuzluklara rağmen coşku ve kararlılıkla bayram yerine çevirdiniz, hoş geldiniz” diyerek kitleyi selamladı. 1 Mayıs’ın tüm işçilerin sömürü ve zulme karşı sesini yükselttiği ortak bir mücadele günü olduğunu hatırlatan Akyüz, bugün emeğe dönük saldırıların had safhada olduğunu ve emekçilerin susmasını, korkmasını bekleyenlerin en ağır saldırıları gündeme getirdiklerini ifade etti.

Akyüz, şöyle konuştu: “Bugün bu meydanda hepimiz biriz, aynı amaçla buradayız. Burada kadın-erkek, kamu-özel, taşeron-kadrolu, beyaz yakalı-mavi yakalı, kayıtlı-kayıt dışı ayrımı yapmadan tüm sektörlerden emekçiler olarak birlik ve beraberlik içerisinde sesimizi yükseltiyoruz.” Akyüz, konuşmasının devamında “Emekçilerin ne köle gibi kiralık olarak çalışmaya ne de kıdem tazminatını yedirmeye niyeti yoktur. Güvencesizleşme ve esnek çalışma saldırılarından vazgeçilmelidir. Patronların cepleri şişsin diye kelle koltukta çalışmayacağız. Yıllardır fabrikalarda, tezgâhlarda ve madenlerde estirilen sermaye terörüne daha fazla kurban vermek istemiyoruz” dedi. Sendikal örgütlenmenin önüne engeller dikilmesine, grevlerin yasaklanmasına tepki gösteren Akyüz, kadın işçilerin sorunlarına da değindi. Kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü şiddeti ve baskıyı kınadı. Akyüz, sözlerini, “yaşasın birlik mücadele ve dayanışma, yaşasın 1 Mayıs, yaşasın sınıf dayanışması” diyerek bitirdi.

Akyüz’ün konuşması sırasında UİD-DER Kadın Komitesi’nin emekçi kadınları mücadeleye çağıran pankartındaki “Kadına Şiddete Hayır, Doğum ve Emzirme İzinleri Uzatılsın, Gece Vardiyası Yasaklansın, Her İşyerine Kreş!” talepleri kürsüden okundu.

Akyüz’ün ardından sahneye çıkan müzik grubunun türküleriyle alandaki işçiler halaya durdular. Kol kola, omuz omuza veren işçiler, geniş halay halkaları oluşturdular. Flama ve bayraklarını coşkuyla dalgalandırdılar. Sloganlarını haykırdılar.

1 Mayıs 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this