UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İspanya ve Almanya’da Eylemler

İşçiler Meclisi Kuşattı

İspanya’da ekonomik krizin etkileri derinden hissediliyor. İşsizlik %27,2 ile rekor düzeye yükseldi. “Ayağa Kalk Platformu” kemer sıkma politikalarının protesto edilmesi için 26 Nisanda bir çağrı yaptı. Bu çağrıya uyan binlerce kişi Meclis’i kuşatma altına aldı.

6 milyon işsizin bulunduğu İspanya’da, sokağa çıkan kitleler Meclis binasının etrafını sardılar. Polis Meclis’e giden yolları kapattı. “Bizi temsil etmiyorsunuz! Soyguncular!” diye slogan atan işçiler, Meclis’teki parlamenterlerin onları temsil etmediğini haykırdılar. İşçi ve emekçiler barikatları yıkmaya çalıştılar. Polis işçilere göz yaşartıcı gazla saldırırken işçiler de taş atarak karşılık verdiler. 4 saat süren eylemin ardından bölge ulaşıma açıldı ancak polisin kurduğu barikatlar kaldırılmadı. İspanyada işçilerin mücadelesi sürüyor.

Lufthansa Grevi Uçuşları Durdurdu

Almanya Lufthansa Havayolu teknisyenlerinin ve servis personelinin grevi, 22 Nisanda Frankfurt, Hamburg,  Münih, Stuttgart, Hannover, Düsseldorf ve Köln havaalanlarındaki uçuşları iptal ettirdi. 1720 uçuşun 1688’i yapılmadı. Toplu sözleşme görüşmelerini sürdüren Ver.di Sendikası 33 bin işçi için %5,2 ücret artışı, iş garantisi ve stajyerler için çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor. Lufthansa yönetimi ise işçilerin talebi karşısında sefil bir teklif sunuyor: Önümüzdeki 12 ay için %0,4 ila 0,6 arasında zam!

Lufthansa Havayolu işçilerinin çalışma koşulları her geçen gün kötüye gidiyor. Lufthansa, 2012 yılından bu yana SCORE adını verdiği kemer sıkma programını uyguluyor. Bu plana göre 2015 yılına kadar 3 milyar dolar kâr etmek istiyor. Bunun için 3 bin 500 işçiyi işten çıkarmayı ve işçilik maliyetlerini ciddi oranda azaltmayı hedefliyor. Ancak işçiler yönetimin bu planlarına karşı taleplerinin kabul edilmesi için ciddi bir mücadele yürütüyorlar.

28 Nisan 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this