UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Kutlu 1 Mayısımız!

Başakşehir’den bir kadın işçi

İşçi sınıfı olarak haklı taleplerimiz ve sınıfımızın gücü burjuva sınıfını tedirgin ediyor. Bu sebepten ötürü işçi sınıfının birleşik gücünü 1 Mayıs’larda görmek istemiyorlar. Biz ise git gide ağırlaşan koşullar altında UİD-DER bayraklarını göklere yükselterek 1 Mayıs’ı şanına yakışır bir şekilde coşkuyla kutladık. İlk defa 1 Mayıs yürüyüşüne katılan biri olarak mücadelenin kutsallığını hissettim. Varlığımızı, taleplerimizi sloganlarla, şarkılarla, türkülerle haykırdım. 1 Mayıs alanlarda hiç bulunmamıştım. Büyük bir kayıpmış benim için, o gün bunu anladım. İşçi oluşum ve sınıf tarihim hakkında her zaman çok şey öğrendiğim UİD-DER, bu sefer de 1 Mayıs’ın güzelliğini gösterdi bana.

Medya 1 Mayıs’ı her zaman olaylı gösterdiği için bıraktığı izlenim kötü yönde oluyor. Bu nedenle insanlar 1 Mayıs’a katılmaya çekiniyorlar. Ancak şunu bilmeliyiz; korkarak veya susarak hiçbir şey elde edemeyiz. Gerçekleri görmek istiyorsak bizi korkutmaya ve sindirmeye çalıştıkları zaman teslim olmamalıyız, gerçekleri aramalıyız. Bu nedenle 1 Mayıs’tan korkmamak gerek. Haklı ve doğru olanı savunduğumuz için gerçekler çarpıtılacaktır her zaman. Mücadelenin ve örgütlülüğün önemi burada başlıyor. Bilmeliyiz ki her sınıf kendi çıkarını düşünecektir. Yapılan haberler yandaş medya aracılığı ile yapılıyor. Yani bize yansıyanlar aslında bizi sindirmek amacıyla yapılan haberlerdir. Onların yerine işçi sınıfının çıkarlarını savunan ve doğru bilgi veren haber kaynağımız İşçi Dayanışması bu konuda bize ihtiyacımız olan bilgileri aktarıyor. 1 Mayıs’ta alanlarda yaptığımız her şey işçi sınıfı adınaydı. Oldukça coşkulu, gururlu ve mutluyduk. İlk 1 Mayıs yürüyüşümü UİD-DER ile yaşadığım için ayrıca mutluyum. Çünkü alana gitmek için bindiğimiz arabada başlayan disiplin yürüyüşün sonuna kadar devam etti. Bu düzenli oluşan yürüyüş aslında başka bir mesaj daha verdi: Birbirine uyum sağlayan, düzenli, disiplinli ve mücadeleci bir işçi örgütü…

Bu coşkuyu hâlâ yaşamayan diğer işçi kardeşlerimize 1 Mayıs’ın bir bayram olduğunu hatırlatmak isterim. Emeğin, alın terinin, çalışan, üreten işçi sınıfının bayramı. Ve her 1 Mayıs’ımız kutlu olacak, yürekten inanıyorum.

29 Mayıs 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this