UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yüz Binler Kazlıçeşme’de Newroz’u Kutladı

İstanbul Kazlıçeşme Meydanı’nda yapılan Newroz kutlamalarına yüz binlerce kişi katıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren, havanın soğukluğuna rağmen yüz binler kutlama alanında yerini aldı. Kadını ve erkeğiyle, yaşlısı ve genciyle Kürt emekçiler, rengârenk kıyafetleriyle ve sloganlarıyla coşku içinde alana aktılar. Onlarca demokratik kitle örgütünün yanı sıra derneğimiz UİD-DER de, ezilen Kürt halkının yanında olmak amacıyla “Başka Bir Ulusu Ezen Ulus Özgür Olamaz!” pankartıyla alanda yerini aldı.

Newroz kutlamaları konuşmalarla açıldı. Tertip komitesi adına konuşan Dursun Yıldız, Kürt halkının demokratik taleplerini dillendirdi. Konuşmacılar arasında BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ve Ufuk Uras da vardı. Diğer bir konuşmacı ise BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş idi. Demirtaş, 2011 Newroz’unun Kürt halkı açısından “özgürlük ve çözüm” Newroz’u olacağını söyledi. AKP’yi eleştiren Demirtaş, AKP’nin Kürt sorununu çözme yönünde bir irade ortaya koymadığını, oy ve koltuk derdinde olduğunu, barış talebini haykıran Kürt halkına askeri operasyonlarla yanıt verdiğini ifade etti. 1 Mayıs’ta da alanlarda yerlerini alacaklarını dile getiren Demirtaş, seçimlere yönelik demokratik seçim bloğundan söz etti. Kutlamalara ve konuşmalara “Onurlu Bir Yaşam İçin Ya Özgürlük Ya Özgürlük!” sloganı damgasını bastı.

UİD-DER Kürt Emekçilerinin Yanındaydı

Derneğimiz UİD-DER Newroz alanına “Kürtlere Özgürlük! Kurdara Azadî!” sloganlarıyla girdi. Ezilen Kürt emekçilerin yanında yer alan UİD-DER’li işçiler, Kürt halkının demokratik taleplerinin görmezden gelinmesini, baskı politikalarının devam ettirilmesini attıkları sloganlarla protesto ettiler. UİD-DER kortejinden yükselen “Kürtlere Özgürlük, Kurdara Azadi” sloganı, ezilen Kürt halkına sunulan dayanışmanın bir ifadesiydi. UİD-DER’li işçiler biliyorlar ki, “Başka Bir Ulusu Ezen Ulus Özgür Olamaz!” Türk emekçiler milliyetçi bir temelde Kürt kardeşlerine karşı kışkırtılıyorlar. Bu durum, Türk ve Kürt işçilerin bir araya gelmesinde ve sömürücülere karşı birlikte örgütlenerek mücadele etmesinde bir ayak bağına dönüşüyor. Oysa Kürt halkının ezilmesi işçi sınıfının çıkarına değildir. Bu nedenle Kürt halkının demokratik talepleri karşılanmalıdır.

Arap Halklarına Selam, 1 Mayıs’ta Alanlara!

Derneğimiz UİD-DER Abdi İpekçi Spor Salonu önünde kortejlerini oluşturarak flamalarla yürüyüşe geçti. Kürt halkının ezilmesine, milliyetçi saldırganlığa, emperyalist savaşlara karşı dile getirilen sloganlar sık sık yükseltildi. “Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin” sloganı coşkuyla haykırıldı. Diktatörlere karşı isyan eden Arap emekçilerin kurtuluşunun nereden geçtiği ise şu sloganla dile getirildi: “Arap Halkları İsyanda, Çözüm İşçi İktidarında!” İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a da, “Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yek Gûlan” sloganıyla dikkat çekildi.

Konuşmalarla, şarkılar ve halaylarla devam eden Newroz kutlamaları yüz binlerin Zeytinburnu’na doğru yürüyüşe geçmesiyle son buldu. UİD-DER her zamanki disipliniyle alandan da sloganlarla ayrıldı. 

21 Mart 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this