Buradasınız
Özgürlük Ateşi
Mersin’den bir öğrenci
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bir isyan, bir özgürlük ateşi olan Newroz ateşi, Kürt halkı ve tüm Ortadoğu halkları için yanmaya devam ediyor. Yıllardır egemen sınıfın Kürt halkı üzerinde uyguladığı baskı ve sindirme politikalarına rağmen, her yıl olduğu gibi bu yıl da 21 Mart’ın gelişiyle birlikte; isyan, umut, özgürlük ateşi Mersin’de de coşkuyla yakıldı. Tüm bu baskıcı politikalara rağmen Kürt halkı, pek çok şehirde olduğu gibi Mersin’de de alanları doldurarak, egemenlere karşı mücadelelerini yeniden haykırdı. Rengârenk kıyafetleri, halayları, sloganlarıyla şehre coşkuyu yeniden getirdiler. Yediden yetmişe Kürt halkı, emekçiler ve işçiler, Newroz coşkusuyla kenetlenerek, alana tüm enerjilerini yansıttılar. Ne kadar yok sayarsanız sayın, ne kadar baskı uygularsanız uygulayın biz yine coşkuyla kenetlendik ve yine alanlardayız diyerek egemenlere net bir mesaj verdiler.
Binlerce yıldır bayram olarak kutlanan Newroz, bugün, ırkçı uygulamalara karşı, yok sayma politikalarına karşı, özgürlük ateşinin her yıl yeniden ve yeniden harlandığı, umudun, coşkunun alanlarda yeniden yükseltildiği bir gün haline gelmiştir. Egemenler ne kadar çok görmezden gelmeye çalışırlarsa çalışsınlar, Kürt halkı alanları doldurmaya, Newroz ateşini daha da harlamaya devam edecektir.
Ben de kendi adıma Mersin’de Newroz coşkusuna, halaylara, sloganlara ortak olarak, özgürlük ateşinin sıcaklığını en yüksek demden hissettim. Tüm bu baskılara rağmen Newroz ateşinin daha da harlandığını gördüm. Ezilen ve yok edilmek istenen Kürt halkının tüm direngenliğiyle, alanlara özgürlük ateşini inatla taşımaya devam ettiğini gördüm. Kürt halkına yönlendirilen saldırılar asla özgürlük ateşini söndüremeyecektir. Alanlardaki coşku da bunu göstermektedir. Alandaki bu coşkuya ortak olan 7’den 70’e Kürt halkı bu özgürlük ateşini daha da büyüteceğini göstermektedir.
Newroz, kışın ölü toprağının kalkmasını, baharın tüm canlılığını, dinamizmini simgeler. Elbette Kürt halkı da bu özgürlük ateşini daha da harlandırarak, hasret çektiği bahara ve özgürlüğe kavuşacaktır. Egemen sınıfın baskıları da asla bu hasretin gerçekleşmesine engel olamayacaktır!
NEWROZ PİROZ BE!
Newroz Mersin’de de Kutlandı
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...