Buradasınız
“Demek O UİD-DER Bu!”
Samatya’dan UİD-DER’li bir işçi
Merhaba UİD-DER’li arkadaşlar. Yaklaşık iki ay önce Mutlusan Elektrik’ten bahsetmiştim. Oradaki çalışma koşullarına, işçi arkadaşların nasıl çalıştıklarına değinmiştim. Mutlusan Elektrik patronları işçilerin gün içerisinde oturmasına katiyen izin vermezler. Gün içerisinde sürekli ayakta müşterileri karşılarsın. Üstelik çay molan da yoktur. Yemeğe çıkarken de hemen çıkıp alelacele yedikten sonra işinin başına geri dönmeni isterler. Düzen, patronları ve müdür denen patron yanlılarını bizlere karşı öyle güzel örgütlerken bizleri de hakkımızı savunamaz, gözümüzü açamaz hale getiriyor. Ben de bunu UİD-DER’li arkadaşlarımla paylaşmak istedim ve sitemize mektup yolladım. Hükümet, hazırladığı “Ulusal İstihdam Stratejisi” paketiyle patronları nasıl refaha kavuştururuz derdinde. Yasalar peşi sıra meclisten çıkıyor.
Kıdem tazminatlarımıza göz dikmiş olan AKP hükümetine dur demek için Zeytinburnu’nda imza standı açtık. Yoğun ilgiyle karşılaştık. İmza toplarken tanıdık bir sesin “ben UİD-DER’i tanıyorum” diye bağırmasıyla birlikte arkama dönüp baktım. Yüz yüze geldiğim kişi Mutlusan’da çalışan arkadaşımdı. Birden şöyle bir cümle kurdu: “Demek o UİD-DER bu!” Hemen bana Mutlusan ile ilgili birkaç şey söyledi. Mutlusan’la ilgili mektubun UİD-DER sitesinde yayınlanmış olması ve “google” arama motoruna “Mutlusan” yazınca bu mektubun da çıkması patronları bir hayli kızdırmış. Müşterilerin internette Mutlusan Elektrik hakkında bilgi toplamak üzere arama yaptıklarında onun nasıl bir şirket olduğunu, işçisini nasıl ezmeye çalıştığını görecek olmalarına patronların canları çok sıkılmış. Fabrikada ve şubelerinde bu konu müdürler tarafından araştırılmış, tek tek işçilerle görüşülmüş “bu yazıyı kim yazdı” diye… İşçi arkadaşımla biraz daha sohbet ettikten sonra imzasını atıp yürüyüp giderken arkasını dönerek UİD-DER’e yazılan Mutlusan ile ilgili mektuptan dolayı çok teşekkür etti. Yorgun argın şekilde akşamın karanlığında yürüyerek kayboldu. Arkadaşlar bir mektubumuz bile patronları nasıl da telaşlandırıyor. Örgütlenip hakkımızı sonuna kadar arayalım.
Örgütsüzsek hiçbir şeyiz, ÖRGÜTLÜYSEK HER ŞEYİZ!
UİD-DER’le Paylaştıkça Güzel
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
- Kredi Kartları Taksitlerinden Kurtuluyoruz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...