Buradasınız
10 Ekim Katliamının Yıldönümünde Barış Talepleri Yükseldi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
10 Ekim 2015 tarihinde sendikalar, meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütleri tarafından Ankara’da düzenlenen barış mitinginin IŞİD tarafından kana bulanmasının üzerinden tam 4 yıl geçti. “Emek, Barış ve Demokrasi” talepleriyle düzenlenen mitinge IŞİD canileri tarafından yapılan bombalı saldırı sonucu 103 insan hayatını kaybetmiş, yüzlercesi yaralanmıştı. Yakın ve uzak tarihimizdeki pek çok katliam gibi 10 Ekim Katliamının ardından da “adalet” yerini bulmadı! Sadece birkaç IŞİD üyesi tutuklanırken, bu katliamın oluşmasında birinci derecede sorumluluğu bulunan yetkililer ifadeye bile çağırılmadı. Katliamın 4. yıldönümü; Suriye’ye yönelik askeri müdahalenin başlatıldığı bir sürece denk gelirken, Türkiye’nin dört bir yanında eylemler yapıldı. Katledilenlerin anıldığı eylemlerde, haksız ve emperyalist savaşlara karşı öfke, emekçi halklar arasında kurulacak bir barışa özlem vardı.
10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, DİSK, KESK, TMMOB ve TBB’nin çağrısıyla Ankara’da düzenlenen anmaya katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri, sendika ve meslek örgütlerinin temsilcileri, HDP ve CHP milletvekilleri katıldı. Hükümet tarafından geçtiğimiz günlerde Meclise getirilen tezkereye “evet” oyu veren CHP milletvekilleri kitle tarafından protesto edildi. Yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı anma, katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04’de saygı duruşuyla başlarken, “Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Katiller Halka Hesap Verecek!” sloganları atıldı.
Anma için Ulus Metrosu önünde toplanan kitle katliamın yapıldığı alana doğru yürüyüş yaptı, alanda TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Koramaz basın açıklamasını gerçekleştirdi. “Acımız, öfkemiz her geçen gün daha da büyüyor. 4 yıl sonra ülkemizde ve bölgemizde yine savaş çığırtkanlığının yapıldığı bir dönemde buradayız” diyen Koramaz, 10 Ekim katliamının hafızalardan silinmediğini dile getirdi. “Katliamda ihmali bulunan kamu görevlileri, katliamda sorumluluğu bulunan siyasilerin mutlaka yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyledik” şeklinde konuşan Koramaz, mahkemenin bu konuda adım atmadığını ve soruşturmanın bu yönüyle eksik yürütüldüğünü ifade etti. Dönemin Başbakanı Davutoğlu’nun “patlamalar sonrası oylarımız arttı” şeklindeki sözlerini hatırlatan Koramaz; “yine aynı şahıs şöyle diyor; ‘Eğer 7 Haziran ile 5 Kasım arasında Türkiye’deki defterleri açarsak birçok siyasetçi insan içine çıkamaz.’ Bu itiraf bizim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu gün gibi ortaya çıkarmıştır” dedi. Koramaz sözlerini şöyle noktaladı; “Yaşasın Halkların Kardeşliği, Kahrolsun Faşizm demeye devam edeceğiz. Barış ve özgürlük içinde bir arada yaşama isteğinden vazgeçmeyeceğiz. Bu yitirdiğimiz tüm dostlarımıza boynumuzun borcudur.” Anma, katliamda yaşamını yitirenler anısına alandaki anıtın önüne karanfiller bırakılmasıyla son buldu.
10 Ekim Katliamı anması, katliamın gerçekleştirildiği Ankara’da merkezi şekilde yapıldı. Ancak İzmir’den Kayseri’ye, Mersin’den Bursa’ya çeşitli illerde katliamın lanetlenmesi engellendi. Polis, “Unutturmayacağız, Affetmeyeceğiz!” sloganıyla İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından Kadıköy’de gerçekleştirilen 10 Ekim anmasına da saldırdı, 4 kişi gözaltına alındı.
10 Ekim katliamının asıl sorumluları yargı karşısına dahi çıkarılmazken, katliama tepki gösteren ve anma eylemleri yapan sendikalara ve demokratik kitle örgütlerine dönük saldırılar gerçekleştiriliyor. Fakat sınıf bilinçli işçiler biliyor ki “barış” için düşenler unutulmayacak, bir gün mutlaka katillerden hesap sorulacak!
Üniversite Hayalleri…
Deprem Çantası Değil, Kâr Çantası
- Kemal Türkler Kavgamızda Yaşıyor!
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- Kemal Türkler’i Anıyoruz, Mücadeleci Sınıf Sendikacılığı Anlayışına Sahip Çıkıyoruz
- Örgütlü Olan Kazanır!
- Körlükten Nasıl Kurtuluruz?
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.