Buradasınız
Adana Kitap Fuarı Ziyaretçilerinden Standımıza Yoğun İlgi
Adana’dan UİD-DER’li işçiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Adana TÜYAP Kitap Fuarı’nın son gününde “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyamız için stant açtık. Fuarı ziyaret edenlerin pek çoğu standımızı ziyaret etti. Özellikle genç işçi ve öğrenci kardeşlerimize iş kazalarının kader değil cinayet olduğu gerçeğini anlatma fırsatı bulduk. Kampanyamız için desteklerini aldık.
Tekel fabrikasından emekli bir kadın işçi, yaptığımız çalışmanın çok önemli olduğunu ve herkesin bu kampanyaya destek vermesi gerektiğini söyledi. Bizlerle beraber imza toplayarak kampanyamıza güç verdi. Bültenimizi alıp bizimle tekrar görüşmek üzere vedalaştı.
Standımızı ziyaret eden bir hemşire, çalıştığı hastaneye gelen iş kazası geçirmiş işçilere, iş kazası tutanağı tutturmaları yönünde uyarıda bulunduğunu ifade etti. Bazı işçilerin, patronların “iş kazası raporu tutturmayın” tehdidiyle korkup tutanak tutturmadıklarını söyledi. Tutanak konusundaki ısrarından dolayı 80 lira ceza aldığını da belirten hemşire kardeşimiz, imza atarak kampanyamıza destek oldu.
İmza atarken “bir işe yaramayacak ama…” diyerek ümitsizliğini ve patronlara güvensizliğini ortaya koyan kardeşlerimize, “Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyelim!” kampanyamızı ve sonuçlarını anlattık. Topladığımız imzaların Meclis’e taşınmasıyla, Çalışma Bakanlığı’nın UİD-DER merkezine açıklama yaptığını ifade ettik. UİD-DER’in kampanyası ve Meclis’e ulaştırdığı imzalar, sendikalardan ve demokratik kitle örgütlerinden gelen tepkiler üzerine hükümet, kıdem tazminatı fonunu askıya aldığını açıklamıştı. Bunları anlatınca işçi kardeşlerimiz, “İnşallah bu da işe yarar” dediler. Biz de mücadele etmediğimiz müddetçe imzaların tek başına yeterli olmayacağını, imzaların duyarlılık yaratmak için bir vesile olduğunu belirttik.
Stant boyunca işçi kardeşlerimize bültenlerimizi, bildirilerimizi ulaştırdık. UİD-DER’in çalışmalarını anlattık. İşçi ve emekçi kardeşlerimiz, işçilerin can yakan sorunlarının çözümü için gösterdiğimiz çabaya teşekkür ettiler.
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.