Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Akdeniz Çivi İşçileriyle “İşçi Dayanışması” Üzerinden Sohbetimiz
Mersin’den UİD-DER’li bir işçi-öğrenci
Komiteden bahsetmeye başladı bir işçi. Bu direnişte herkesin komiteye girmek isteyişini ve onlara ayıp olmasın diye komite ile ilgili her şeye herkesi çağırdıklarını anlattı. Kendi içlerinden birilerini seçmekte çok zorlandıklarını söyleyerek, “illa sendikanın sen sen sen komitedesiniz mi demesi gerekiyor” diye bir soruyla tamamladı cümlesini. Ayıp olmasın derken bazen her şeyin birbirine karıştığını ve komite sistemini oturtamadıklarını anlattı. Yılların getirdiği birlik olamama sorununa değindi. Daha önce örgütlenememelerinin neleri kaybettirdiğinden, mücadele edeceğiz derken bilmemekten kaynaklı pek çok yanlışa düştüklerinden, güvensizlikten, patronların her şeye karar verip işçilerin arkadan nasıl sürüklendiğinden söz etti.
Ben de çantamdan “İŞÇİ DAYANIŞMASI”nın eski sayılarından birini çıkarıp “Kemal Türkler ve Maden-İş’in Mücadeleci Sınıf Çizgisi” adlı yazıyı okudum ustalara. Eski kuşak işçiler diye sıkça anılan 1970’li yıllardaki sınıf mücadelesini, militanca mücadelenin en güzel örneklerini, tabanın söz ve karar sahibi olmasını, işyerindeki en ufak birimlere kadar örgütlenmiş komiteleri anlatan bu güzel yazı işçilerin epey dikkatlerini çekti. “İşçiler eskiden en küçük birimlere kadar komite kurup örgütlenirken bizler sadece direniş yerinde bile komitemizi kuramamışız” dedi bir işçi ve şöyle devam etti: “Cahillik içerde diz boyu, bölünmüşlük alabildiğine. Bazen diyorum, fabrikaya girelim, biz üretip biz çalıştıralım. Zaten bunu biz yapmıyor muyduk? Ama beceremeyiz. Çünkü bugün mücadele ederken bile yeteri kadar örgütlü değiliz. O günden bugüne pek çok şey değişmiş ama olumsuz yönde. O günleri daha iyi bilmek gerek ki bugün bu halden bir an önce kurtulup daha iyilerini yapalım.”
Ben de UİD-DER gibi işçi örgütlerinde bir araya gelmenin işçilerin hayatını değiştirdiğini anlattım: “Değiştiriyor çünkü örgütlü bir işçi oluyorsun, çünkü kafamızın içine sokulan tüm zehirlerden arınıp bilinçli bir şekilde kavgaya atılıyoruz. Birçok sektörden bir araya gelen işçilerle, dünyanın bir ucundaki işçi kardeşlerinle aynı soruna karşılık sınıf mücadelesi vermeyi öğreniyorsun. Bugün işçiler gerçekten örgütsüz ve bu ağır bedeller ödememize neden oluyor. Bizim derneğimiz gibi sınıf örgütlerine sahip çıkıp mücadele etmekten başka şansımız var mı?” Bunun üstüne, örgütlü olan işçilerle örgütsüz olan işçilerin karşılaştırmalarını yaptık. Mücadele ederken ayıpların, hatır-gönül işlerinin olmaması gerektiğini, ne istediğini bilen bilinçli işçiler olarak örgütlülüğümüzü güçlendirmemiz gerektiğini konuştuk. Patronlar asla saldırılarını bitirmeyecekler. Ve en ufak bir açığımızı yakaladıklarında tepemize binecekler. Ya onlara fırsat tanıyıp iliklerimize kadar zehirlerini saçmalarını bekleriz ya da UİD-DER gibi işçi örgütlerinde birleşerek, bilinçli, birbirine kenetlenmiş örgütlü işçiler olarak patronlara karşı sınıf mücadelesini yükseltiriz.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...