Buradasınız
Akkardan Direnişçilerinden Adliye Önünde Basın Açıklaması
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sendikalara, İşçilere ve Basına
Burada bulunan ve mücadelemizde bizlere destek veren çok değerli sınıf dostlarımız!
Tüm zorluklara rağmen işinin, ekmeğinin, geleceğinin peşinde olan direnişçi Akkardan işçileri!
Yarın 1 Mayıs! İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü. Yarın işçi sınıfımız tüm dünyada gücünü dosta düşmana gösterecek.
Bilinmelidir ki 1 Mayıs masa başlarında, patronlarla işbirliği yaparak, işçileri yüzüstü bırakarak değil; direniş ve mücadele ateşinde ortaya çıkmış ve tarihe de böyle kazınmıştır.
Bildiğiniz gibi direnişimiz büyük zorluklar ve emeklerle sürdürülüyor. Öyle ki tüm çabalarımıza, uyarılarımıza ve zorlamamıza karşın sendika yönetimi sorumluluklarını yerine getirmemektedir. Biz yalnızca hukuk mücadelesi vermiyoruz. Bu mücadelede karşımıza dikilenler sadece patron ve temsilcileri olmamıştır. Mücadele kaçkını ve uzlaşmacı bir sendikal anlayışa karşı da kavga veriyoruz.
Dostlar, derin bir ekonomik krizin içinden geçiyoruz. Kriz demek kitlesel işsizlik demek, daha çok sömürü demek. Patronlar sınıfı sürekli olarak haklarımıza saldırıyor ve gaspediyorlar. Haklarımızı savunması gereken sendikacılar ise, bu saldırılar karşısında sessizliğe bürünmekle kalmıyor, bizlerin sesini de boğmaya çalışıyorlar. Ne acıdır ki, yıllarca emek vererek var ettiğimiz sendikamız, mevcut yöneticilerin bürokratik zihniyeti nedeniyle bizi hiçe sayarak direnişi bitirdiğini ilan etmiştir. Bu açık bir ihanettir ve bu ihanete ortak olanlar da eninde sonunda bunun altında kalacaktır.
İşçi sınıfımız TEKEL direnişinde, TARİŞ direnişinde ne yaşadıysa biz de aynı sorunları yaşıyoruz. Sendikamızın genel başkanı şöyle demişti: “Biz Akkardan’ı Gebze’nin TEKEL’i yapacağız”. Gerçekten de dediklerini yaptılar! Bizleri yarı yolda bıraktılar. Fakat unutulmasın, sınıf bilinçli işçiler olarak biz durumun farkındayız! Biz direnişçi Akkardan işçileri kim olduğumuzu, ne için mücadele ettiğimizi ve hangi yollardan geçtiğimizi asla unutmayacağız.
Bizlere destek olmak için buraya gelen tüm sınıf dostlarımıza verdikleri destekten dolayı Akkardan işçileri adına teşekkür ediyoruz.
Yaşasın Akkardan direnişimiz!
Yaşasın 1 Mayıs!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...