Buradasınız
Alpagut Maden İşçileri Greve Çıktılar
Çelikler Alpagut Dodurga Linyit işletmesinde çalışan 200’e yakın işçi, istedikleri ücret artışında anlaşma sağlanamadığı için greve çıktı. Alpagut işçileri günlük ücretlerinde seyyanen 5 TL artış yapılmasını istediler. Alpagut patronu ise “yüzde 8 zam yaparım, beğenen çalışsın, beğenmeyen gitsin” cevabıyla işçileri tehdit etti. Bunun üzerine Alpagut Linyit’te üç vardiya olarak çalışan işçiler ocağa inmediler. Üretim tamamen durduruldu. Alpagut işçileri, istedikleri ücret artışı kabul edilene kadar grevi sürdürmeye kararlılar.
Alpagut patronu, işçilerin bir araya gelmelerini engellemek için işçilerin ücretleri arasında farklar oluşturmuş. Ustalar 800, usta yardımcıları 655, diğer işçiler ise 567 TL ücret alıyor. Patron, grevi kırmak için Adana’dan işçi getirtti. Ustalara 1150, yardımcılara ise 1050 TL aylık vereceğini söyleyerek işçileri işe aldı. Adana’dan getirilen işçilerin ne işyerinde grev olduğundan ne de işin zorluğundan haberleri vardı. Durumu öğrendiklerinde ise iki gün sonra kaçıp gittiler. Bu şekilde işçilerin birliğini bozamayan patron, son olarak mücadelede ileride duran 10 işçinin iş akdini feshetmeye kalktı. Ancak işçiler 10 işçi kardeşine sahip çıktılar. İşçilerin kararlı duruşu karşısında patron, 10 işçinin işine devam edeceğini ve ücretlere ise yüzde 12 zam yapacağını söyledi. Patronla görüşen işçiler, taleplerinin ücretlerine günlük 5 TL zam yapılması olduğunu yinelediler ve talepleri kabul edilene kadar grevi sürdürmekte kararlı olduklarını söylediler.
Alpagut işçileri beraberliklerini korudukları için patrona geri adım attırmış durumdalar. Alpagut işçileri, 1969 yılında madeni işgal ederek, işçi sınıfının üretmeyi bildiği gibi yönetmeyi de bildiğini herkese göstermişlerdi. Geçmişte olduğu gibi bugün de işçi sınıfı olarak örgütlenip birlikte hareket etmeden ne elimizdeki hakları koruyabiliriz ne de yeni haklar elde edebiliriz.
Gebze’de Yıkımlara Karşı Protesto
Validebağ’da Mücadele Devam Ediyor!
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...