Buradasınız
Ankara’da UİD-DER Pikniği
Ankara Tuzluçayır’dan işsiz bir işçi
“Masalara sığamadık üç bir yanına saçıldık kıyıların… gök gözlü kızlar demliyor çaylarımızı haydi soğutmayalım!” (Elif Çağlı)
21 Haziran Pazar günü Ankara temsilciliği olarak dostlarımızla Bayındır Barajında bir piknik düzenledik. Çeşitli sektörlerden işçi arkadaşların, öğrencilerin, ev kadınlarının katıldığı pikniğimiz hep birlikte kurduğumuz UİD-DER sofrasında yaptığımız kahvaltıyla başladı. Ardından şiirlerimizi, şarkılarımızı okuduk hep birlikte. Gerçekleştirdiğimiz bilgi yarışmasıyla işçi sınıfının mücadelesine dair bilgilerimizi pekiştirdik, yeni şeyler öğrendik. Tiyatro kulübümüzle hazırladığımız “Hamdolsun Örgütlüyüz” adlı oyunumuzu oynadık. Çevremizdeki, genciyle yaşlısıyla, kadını erkeğiyle piknik alanında bulunan diğer dostlarımız da oyunu izlemek için bizlere katıldılar ve onların da ne denli keyif aldığı yüzlerindeki ifadelerden belliydi. Sonrasında çektiğimiz halaylara da katıldılar ve bizimle birlikte o coşkuyu yaşadılar. Serbest kürsüde ise aslında hepimizin yaşadığı ortak sorunlardan bahsettik. Birçok arkadaşımız aylardır maaşlarını alamadıklarından, eve götürecek ekmek parası bulamadıklarından bahsetti. Sincan Organize Sanayi Bölgesinde bülten dağıtımı yaptığımız bir fabrikadan gelen dostlarımız ise patronların “kırmızı şapkalılardan” (bunlar biz UİD-DER’liler oluyoruz!) ne denli korktuğunu ve bunun nedenini de çok iyi bildiklerini söyledi. Devamında ise, vardiya usulü çalışmanın bizleri ne derece zor koşullara sevk ettiğinden, işçi ailelerden gelen öğrenciler olarak çoğu zaman hem okuyup hem çalıştığımızdan, işsiz işçiler olarak yaşadığımız sıkıntılardan ve en önemlisi de sıkça vurgulandığı gibi, var olan tüm bu sorunları ancak örgütlü gücümüzle yenebileceğimizden bahsettik.
Serbest kürsünün ardından bir arkadaşımız İşçi Dayanışması bültenimizi tanıttı. Neden okumamız ve işyerlerimizde, okulumuzda, kısacası bulunduğumuz her yerde çevremizdekilere neden okutmamız gerektiğinden bahsetti.
Birlikte olduğumuz, örgütlü olduğumuz zaman her şeyin nasıl da düzenli bir şekilde ilerlediğini hep birlikte bu kısacık günde de gördük. Kısa bir gündü ama dolu dolu bir gündü. Patronlar sınıfının bizden çaldığı zamanın gerisinde kalan bir zamanda hep birlikte olmanın mutluluğunu ve güzelliğini yaşadık. Gün boyu sıkça tekrarlanmış olmasına rağmen yine ısrarla vurgulamak gerekir ki, içinden geçmiş olduğumuz bu kriz döneminde patronlar sınıfı tüm silahlarıyla işçi sınıfına saldırmaktadır. Bizim ise buna verecek tek bir yanıtımız var; işçi sınıfının saflarında yer alarak örgütlü bir şekilde mücadele etmek.
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor!
UİD-DER ile Tiyatro
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...