Buradasınız
Antep’te Kazanım, Eskişehir’de Kararlılık
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Atışkan Yapı işçilerinden grevin 190. gününde basın açıklaması
Kristal-İş Sendikası üyesi Atışkan Yapı işçileri grevlerinin 190. günü olan 5 Ocakta, kararlılıklarını bir kez daha duyurmak için basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını Kristal-İş Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı yaptı. Akyazı açıklamaya, işçilerin sendikada örgütlenmesi sonrası TİS görüşmelerinin tıkanmasının nedenlerini hatırlatarak başladı. Kendilerinin 2022 ücretlerine yüzde 30 zam, yılda 60 gün ikramiye, bazı sosyal haklar ve her altı ay için enflasyon oranında ücret zammı talep ettiğini, buna karşılık işverenin ücretlere yüzde 9 zam, yıllık 6 gün ikramiye teklif ettiğini ve sosyal hak vermeyi kabul etmediğini söyledi. İşverenin sendika ile görüşmeyi kabul etmediğini söyleyen Akyazı, bahane olarak ise, grevin 40. gününde işçilerin yaptıkları demokratik ve barışçıl eylemleri gösterdiğini belirtti. Akyazı, “Neymiş Detsan işyerinin önündeki demokratik ve barışçıl eylem ticari itibarını zedelemiş, aynı zamanda Detsan işyerinin Atışkan Alçı ile hiçbir bağı yokmuş. Soruyorum o zaman; Detsan önünde demokratik haklarını kullanan Atışkan Alçı çalışanlarını mahkemeye verdiniz. Atışkan Alçı çalışanlarının kişisel verilerini nereden temin ettiniz?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.
Akyazı; patronun, işçilerin anayasadan doğan haklarını kullanmalarını hazmedemediğini ve bunu engellemek adına başka bir sendikayı kullanarak işçinin birliğini kırıp grev kırıcılığı yapmak istediğini, grevdeki işçinin işini başka işçiye yaptırmaya çalışmakla yasaları çiğnediğini, bu yasadışı durumu İŞKUR müfettişlerinin tespit etmesine rağmen patronun yasaları çiğneyerek üretim yapmaya devam ettiğini, üstelik grevdeki işçileri başka yerde çalışıyorlar bahanesiyle işten çıkarmaya başladığını ve yerlerine işçi alıp çalışmayan bölümlerde üretim yapmak istediğini belirtti. Akyazı açıklamanın sonunda Atışkan Yapı patronuna seslenerek, sendikayı ve işçiyi muhatap almayıp, yasa dışı işler yapmanın kimseye bir şey kazandırmayacağını söyleyerek bir an önce sendikayla masaya oturmaya davet etti. Açıklama sırasında işçiler “İnadına Sendika İnadına Kristal”, “İş Ekmek Yoksa Barış da Yok”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Hak Hukuk Adalet”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” sloganlarını attılar.
Antep’te Türkiyeli ve Suriyeli döküm işçileri beraber kazandı
Antep’te Türkiyeli ve Suriyeli işçilerin birliğiyle verilen mücadele dördüncü gününde zaferle sonuçlandı. Antep Küçük Sanayi Sitesi’nde (KÜSGET) bulunan döküm fabrikalarında çalışan yaklaşık 350 işçi, işverenlerin düşük maaş zammı ve yüzde 10 iş artışı dayatmasına karşı 2 Ocakta iş bırakmış, Türkiyeli işçilerin aldığı ücretin yarısını alan Suriyeli göçmen işçilerin de katıldığı eylemde işçiler sanayi sitesi içinde yürüyüş yapmışlardı. İşçilerin işyerleri önündeki dört günlük kararlı mücadeleleri sonuç verdi. 5 Ocakta işçi temsilcileri ve patronlar arasındaki görüşmede işçiler patronlara geri adım attırdı. Görüşme sonucunda, patronlar yüzde 10 iş artışı dayatmasından ve işçilerin başka bir döküm fabrikasında işe alınmaması tehdidinden vazgeçtiler. İşçilerin 4 bin lira olan ücret artış talebi ise görüşme sonucunda 3 bin lira olarak kararlaştırıldı. Varılan anlaşma neticesinde işçiler pazartesi işbaşı yapacaklar.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...