Buradasınız
Antep’te Kazanım, Eskişehir’de Kararlılık
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Atışkan Yapı işçilerinden grevin 190. gününde basın açıklaması
Kristal-İş Sendikası üyesi Atışkan Yapı işçileri grevlerinin 190. günü olan 5 Ocakta, kararlılıklarını bir kez daha duyurmak için basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını Kristal-İş Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı yaptı. Akyazı açıklamaya, işçilerin sendikada örgütlenmesi sonrası TİS görüşmelerinin tıkanmasının nedenlerini hatırlatarak başladı. Kendilerinin 2022 ücretlerine yüzde 30 zam, yılda 60 gün ikramiye, bazı sosyal haklar ve her altı ay için enflasyon oranında ücret zammı talep ettiğini, buna karşılık işverenin ücretlere yüzde 9 zam, yıllık 6 gün ikramiye teklif ettiğini ve sosyal hak vermeyi kabul etmediğini söyledi. İşverenin sendika ile görüşmeyi kabul etmediğini söyleyen Akyazı, bahane olarak ise, grevin 40. gününde işçilerin yaptıkları demokratik ve barışçıl eylemleri gösterdiğini belirtti. Akyazı, “Neymiş Detsan işyerinin önündeki demokratik ve barışçıl eylem ticari itibarını zedelemiş, aynı zamanda Detsan işyerinin Atışkan Alçı ile hiçbir bağı yokmuş. Soruyorum o zaman; Detsan önünde demokratik haklarını kullanan Atışkan Alçı çalışanlarını mahkemeye verdiniz. Atışkan Alçı çalışanlarının kişisel verilerini nereden temin ettiniz?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.
Akyazı; patronun, işçilerin anayasadan doğan haklarını kullanmalarını hazmedemediğini ve bunu engellemek adına başka bir sendikayı kullanarak işçinin birliğini kırıp grev kırıcılığı yapmak istediğini, grevdeki işçinin işini başka işçiye yaptırmaya çalışmakla yasaları çiğnediğini, bu yasadışı durumu İŞKUR müfettişlerinin tespit etmesine rağmen patronun yasaları çiğneyerek üretim yapmaya devam ettiğini, üstelik grevdeki işçileri başka yerde çalışıyorlar bahanesiyle işten çıkarmaya başladığını ve yerlerine işçi alıp çalışmayan bölümlerde üretim yapmak istediğini belirtti. Akyazı açıklamanın sonunda Atışkan Yapı patronuna seslenerek, sendikayı ve işçiyi muhatap almayıp, yasa dışı işler yapmanın kimseye bir şey kazandırmayacağını söyleyerek bir an önce sendikayla masaya oturmaya davet etti. Açıklama sırasında işçiler “İnadına Sendika İnadına Kristal”, “İş Ekmek Yoksa Barış da Yok”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Hak Hukuk Adalet”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” sloganlarını attılar.
Antep’te Türkiyeli ve Suriyeli döküm işçileri beraber kazandı
Antep’te Türkiyeli ve Suriyeli işçilerin birliğiyle verilen mücadele dördüncü gününde zaferle sonuçlandı. Antep Küçük Sanayi Sitesi’nde (KÜSGET) bulunan döküm fabrikalarında çalışan yaklaşık 350 işçi, işverenlerin düşük maaş zammı ve yüzde 10 iş artışı dayatmasına karşı 2 Ocakta iş bırakmış, Türkiyeli işçilerin aldığı ücretin yarısını alan Suriyeli göçmen işçilerin de katıldığı eylemde işçiler sanayi sitesi içinde yürüyüş yapmışlardı. İşçilerin işyerleri önündeki dört günlük kararlı mücadeleleri sonuç verdi. 5 Ocakta işçi temsilcileri ve patronlar arasındaki görüşmede işçiler patronlara geri adım attırdı. Görüşme sonucunda, patronlar yüzde 10 iş artışı dayatmasından ve işçilerin başka bir döküm fabrikasında işe alınmaması tehdidinden vazgeçtiler. İşçilerin 4 bin lira olan ücret artış talebi ise görüşme sonucunda 3 bin lira olarak kararlaştırıldı. Varılan anlaşma neticesinde işçiler pazartesi işbaşı yapacaklar.
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...