Buradasınız
Asıl Hesap Mutfakta Değil Sermaye Sınıfıyla Olmalı
Sancaktepe’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Türk-İş Ekim ayı için açlık sınırını 13 bin 683 lira, yoksulluk sınırını ise 43 bin 573 lira olarak açıkladı. Asgari ücret ise bu yılsonuna kadar 11 bin 402 lira. Asgari ücretle açlık sınırı arasındaki fark giderek açılıyor ve açılmaya da devam edecek. Bunun anlamı yoksulluğumuzun da sorunlarımızın da büyümesidir.
Okulların açılmasıyla birlikte, çocukların beslenme ihtiyacı mutfaktaki yangına odun taşıdı, yangını daha da büyüttü. Yapılan araştırmalara göre 2023’te bir beslenme çantasının sağlıklı gıda ile doldurulmasının maliyeti 2022 yılına göre yüzde 200 artmış durumda. Ama çocuğu olan her anne baba bu maliyetin gerçekte daha fazla arttığını yaşayarak görüyor. Gelişme çağındaki çocuklarımızın beslenme çantası, aileler üzerinde ağır bir yük haline geldi. Artık beslenme çantasına sağlıklı gıda koymayı değil bir şekilde çocuklarımızın karnını doyurabilmeyi düşünür olduk. Yenilebilir olsun, çocuğun karnı doysun yeter! Bunun için bile markette, pazarda ince hesaplar yaparak, bir muhasebeci gibi ölçüp biçerek alışveriş yapıyoruz. Birçok temel gıdadan vazgeçmek zorunda kalıyoruz. “Bunu almayayım bu hafta” diyoruz. Sürekli idare etmek zorunda kalıyoruz. Temel gıdalara ulaşmak, sağlıklı beslenmek, hele ki çocuklarımız için zorunlu ve insani bir ihtiyaçtır, haktır.
Bırakalım çocuklarımıza iyi bir gelecek sunmayı, aldığımız ücretle en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyorsak burada büyük bir sorun var demektir. Siyasi iktidar patronlar sınıfına sınırsız kaynak akıtırken gece gündüz alın teriyle çalışan emekçilerin çocuklarına bir öğün yemeği bile çok görüyorsa burada büyük bir sorun var demektir. Bu sorunlar ihtiyaçlarımızdan kısarak, ayağımızı iyice kısalmış yorganımıza göre uzatmaya çalışarak, her gün hesap kitap yaparak çözülemez. Asıl hesabı bize ve çocuklarımıza yoksulluğu reva görenlerle yapmalıyız. Çocuklarının çantasına sağlıklı gıda koymak isteyen anne ve babalar! Mutfakta hesap yapmanın sonu yok. Sermaye sınıfı ve iktidarla hesaplaşmamız gerekiyor. Ama bunun için önce biz işçilerin, emekçilerin birlik olması şart.
“Akıyorken Testimizi Dolduralım!”
- Türkiye’de Asgari Ücret Düşük Değilmiş!
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- Yine, Tekrar, Bir Daha Şahlanıyoruz!
- Ucuz Bir Hayatı Neden Bu Kadar Pahalıya Yaşıyoruz?
- “Hiçbir Faydası Yoksa Neden Vergi Ödüyorum?”
- “Başımıza Ne Geliyorsa Nüfus Artışından” mı?
- Aman Bize Müjde Vermesinler!
- Onca Şeye Rağmen Gündemlerinde Yer Alamıyoruz
- Patronun Havucu İşçinin Onuru
- Asgari Ücret: Geçinmek mi Açlıktan Ölmemek mi?
- “Fedakârlık” Neden Hep Bize Düşer?
- Bir Değil, İki Değil, Üç Değil!
- Sorunlarımız Ortak, Peki Ya Mücadelemiz?
- Derinleşen Yoksulluk ve Artan Eğitim Maliyetleri
- “Türkiye Yüzyılı” Yalanı
- Ödediğimiz Primlerden Payımıza Düşen Ne?
- Sağlık Sorunlarımız Kader Değil, Sınıfsal!
- Karıncalar ve Filin Hikâyesi
- “Ne Yapsam Mutlu Olamıyorum!”
- Yalnız Taştan Duvar Olmaz
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...