Buradasınız
Avcılar Belediyesi İşçilerinden İş Bırakma Eylemi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Belediye-İş Sendikasında örgütlü İstanbul/Avcılar Belediyesi işçileri artan hayat pahalılığına karşı ücretlerinin yükseltilmesi talebiyle 4 Ağustosta iş bıraktı. Avcılar Belediyesi önünde toplanan işçiler taleplerini dile getirmek üzere basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Belediye-İş, Tek-Gıda-İş, Liman-İş, DERİTEKS sendikalarından yöneticiler, emekten yana kurumlar ve UİD-DER’li işçiler destek verdi.
Belediye-İş İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Savaş Doğan konuşmasına Akbelen’de doğayı savunanları, mücadele edenleri dayanışmayla selamlayarak başladı. Doğan, ilk sözü eyleme destek veren eski HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’na verdi. Piroğlu konuşmasında ekonomi bakanının ve iktidarın enflasyonun nedenini işçi ücretlerine yapılan zamlara bağlamasının gerçek dışı olduğunu ifade etti. Asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığına dikkat çeken Piroğlu şöyle konuştu: “Bizden çaldıklarını patronlara peşkeş çekenler faturayı bize ödetmeye çalışıyorlar. Bu gerçeğin en fazla farkında olanlar muhalefetteki yöneticiler, belediye başkanları ve onun yanındakiler. O yüzden işçinin yaşadığı sorunun farkında olmaları ve bunu çözmek için adım atmaları gerekiyor. Eğer Mehmet Şimşek’ten, iktidardan farklılarsa ve kürsüye çıktıklarında yoksulun hakkını savunanlar yoksulun yanında durmayı becerecekse bunun yolu işçinin talebinin kabul edilmesi, işçinin insanca yaşayacağı bir ücretle çalışmaya devam etmesini sağlamaktan geçiyor.” Piroğlu Avcılar işçilerinin mücadelesinin tüm işçilerin mücadelesi olduğunu vurguladı.
Avcılar işçileri adına basın açıklamasını Savaş Doğan gerçekleştirdi. Türkiye’deki gıda, yakıt, su, ulaşım, kira gibi temel ihtiyaçlardaki pahalılığa dikkat çeken Doğan, hükümetin politikaları ve siyasal tercihleri sonucu işçilerin vergi dilimleri ve sahte enflasyon rakamları altında daha çok sömürüldüğünü belirtti. Belediye işçilerinin kamu işçisi/taşeron işçi olarak ayrıştırıldığını bütün gün özveriyle çalışan tüm belediye işçilerinin kamuda çalışan işçilerle aynı ücret politikaları ve zam uygulamaları üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Savaş şöyle konuştu: “ENAG’a göre 12 aylık enflasyon yüzde 122,88’dir. Bunlar bizleri yönetenlerin ülkeyi uçuruma götürenlerin sorunu ve sorumluluğu değil midir? Diğer taraftan bizlerin çalışarak destek vererek seçtiğimiz belediye başkanları ve yöneticileri sıra hakkımızı vermeye gelince devletin aynı ekonomik yaptırımlarını uygulamaktan geri kalmayarak biz emekçileri ezmek, açlığa mahkûm etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar.”
Seçimlerde iyi bir maaş, güvenceli ve sağlıklı çalışma koşulları, yemekhane ve sosyal bir belediyecilik anlayışı vaadi veren belediye yönetimine seslenen Doğan, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Bizler Avcılar’da sokakta örgütlenmiş Avcılar Belediyesi işçileri olarak bu tutumunuzu şiddetle kınadığımızın ve kabul etmediğimizin bilinmesini istiyoruz. Buradan insanca yaşamak, hayata tutunmak için haklı taleplerimiz karşılanana kadar daha da yüksek sesle haykıracağımızı, mücadelemizi büyüteceğimizi söylüyoruz.” Açıklama sırasında sık sık “Avcılar İşçisi Köle Değildir”, “Sömürüye Karşı Omuz Omuza”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “İşçiyiz Haklıyız Söke Söke Alırız”, “Hak Hukuk Adalet!” sloganları atıldı.
Ek zam talebiyle eylemler
Artan enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında ücretleri eriyen işçilerden ek zam talepleri yükseliyor. Sendikalı işyerlerinde yapılan toplu sözleşmelerde belirlenen zam oranları kısa sürede geçerliliğini yitiriyor, işçiler ek protokol talep ediyorlar. Avcılar Belediyesi işçilerinin yanı sıra İzmir Bornova Belediyesi işçileri de 1 Ağustosta belediye binası önünde basın açıklaması yaparak ek zam talep ettiler. Eylemde konuşan Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç, 10 ay önce imzalanan toplu sözleşmenin daha imzası kurumadan alım gücünü yitirdiğini belirterek ek protokol istediklerini söyledi.
Öte yandan Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu Kocaeli Çayırova’da bulunan Novares ve Tuzla’da bulunan Mutlu Akü fabrikalarında da işçiler ek zam talebiyle eylem yapıyorlar. Toplu sözleşmelerde belirlenen ücretlerin eridiğini belirten işçiler yüzde 34 oranında ek zam talep ediyorlar. İşverenin ek zam talebine olumsuz yanıt vermesi üzerine Novares işçileri fazla mesaiye kalmama eylemine başlarken Mutlu Akü işçileri yemekhanede ses çıkarma eylemi yaptı. İşçiler talepleri karşılanmazsa eylemlerine devam edeceklerini belirtiyorlar.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...