Buradasınız
Avcılar Belediyesi İşçilerinden İş Bırakma Eylemi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Belediye-İş Sendikasında örgütlü İstanbul/Avcılar Belediyesi işçileri artan hayat pahalılığına karşı ücretlerinin yükseltilmesi talebiyle 4 Ağustosta iş bıraktı. Avcılar Belediyesi önünde toplanan işçiler taleplerini dile getirmek üzere basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Belediye-İş, Tek-Gıda-İş, Liman-İş, DERİTEKS sendikalarından yöneticiler, emekten yana kurumlar ve UİD-DER’li işçiler destek verdi.
Belediye-İş İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Savaş Doğan konuşmasına Akbelen’de doğayı savunanları, mücadele edenleri dayanışmayla selamlayarak başladı. Doğan, ilk sözü eyleme destek veren eski HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’na verdi. Piroğlu konuşmasında ekonomi bakanının ve iktidarın enflasyonun nedenini işçi ücretlerine yapılan zamlara bağlamasının gerçek dışı olduğunu ifade etti. Asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığına dikkat çeken Piroğlu şöyle konuştu: “Bizden çaldıklarını patronlara peşkeş çekenler faturayı bize ödetmeye çalışıyorlar. Bu gerçeğin en fazla farkında olanlar muhalefetteki yöneticiler, belediye başkanları ve onun yanındakiler. O yüzden işçinin yaşadığı sorunun farkında olmaları ve bunu çözmek için adım atmaları gerekiyor. Eğer Mehmet Şimşek’ten, iktidardan farklılarsa ve kürsüye çıktıklarında yoksulun hakkını savunanlar yoksulun yanında durmayı becerecekse bunun yolu işçinin talebinin kabul edilmesi, işçinin insanca yaşayacağı bir ücretle çalışmaya devam etmesini sağlamaktan geçiyor.” Piroğlu Avcılar işçilerinin mücadelesinin tüm işçilerin mücadelesi olduğunu vurguladı.
Avcılar işçileri adına basın açıklamasını Savaş Doğan gerçekleştirdi. Türkiye’deki gıda, yakıt, su, ulaşım, kira gibi temel ihtiyaçlardaki pahalılığa dikkat çeken Doğan, hükümetin politikaları ve siyasal tercihleri sonucu işçilerin vergi dilimleri ve sahte enflasyon rakamları altında daha çok sömürüldüğünü belirtti. Belediye işçilerinin kamu işçisi/taşeron işçi olarak ayrıştırıldığını bütün gün özveriyle çalışan tüm belediye işçilerinin kamuda çalışan işçilerle aynı ücret politikaları ve zam uygulamaları üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Savaş şöyle konuştu: “ENAG’a göre 12 aylık enflasyon yüzde 122,88’dir. Bunlar bizleri yönetenlerin ülkeyi uçuruma götürenlerin sorunu ve sorumluluğu değil midir? Diğer taraftan bizlerin çalışarak destek vererek seçtiğimiz belediye başkanları ve yöneticileri sıra hakkımızı vermeye gelince devletin aynı ekonomik yaptırımlarını uygulamaktan geri kalmayarak biz emekçileri ezmek, açlığa mahkûm etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar.”
Seçimlerde iyi bir maaş, güvenceli ve sağlıklı çalışma koşulları, yemekhane ve sosyal bir belediyecilik anlayışı vaadi veren belediye yönetimine seslenen Doğan, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Bizler Avcılar’da sokakta örgütlenmiş Avcılar Belediyesi işçileri olarak bu tutumunuzu şiddetle kınadığımızın ve kabul etmediğimizin bilinmesini istiyoruz. Buradan insanca yaşamak, hayata tutunmak için haklı taleplerimiz karşılanana kadar daha da yüksek sesle haykıracağımızı, mücadelemizi büyüteceğimizi söylüyoruz.” Açıklama sırasında sık sık “Avcılar İşçisi Köle Değildir”, “Sömürüye Karşı Omuz Omuza”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “İşçiyiz Haklıyız Söke Söke Alırız”, “Hak Hukuk Adalet!” sloganları atıldı.
Ek zam talebiyle eylemler
Artan enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında ücretleri eriyen işçilerden ek zam talepleri yükseliyor. Sendikalı işyerlerinde yapılan toplu sözleşmelerde belirlenen zam oranları kısa sürede geçerliliğini yitiriyor, işçiler ek protokol talep ediyorlar. Avcılar Belediyesi işçilerinin yanı sıra İzmir Bornova Belediyesi işçileri de 1 Ağustosta belediye binası önünde basın açıklaması yaparak ek zam talep ettiler. Eylemde konuşan Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç, 10 ay önce imzalanan toplu sözleşmenin daha imzası kurumadan alım gücünü yitirdiğini belirterek ek protokol istediklerini söyledi.
Öte yandan Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu Kocaeli Çayırova’da bulunan Novares ve Tuzla’da bulunan Mutlu Akü fabrikalarında da işçiler ek zam talebiyle eylem yapıyorlar. Toplu sözleşmelerde belirlenen ücretlerin eridiğini belirten işçiler yüzde 34 oranında ek zam talep ediyorlar. İşverenin ek zam talebine olumsuz yanıt vermesi üzerine Novares işçileri fazla mesaiye kalmama eylemine başlarken Mutlu Akü işçileri yemekhanede ses çıkarma eylemi yaptı. İşçiler talepleri karşılanmazsa eylemlerine devam edeceklerini belirtiyorlar.
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...