Buradasınız
Aydınlı’da Nazım Hikmet’i Andık
diğer yazarlar
Aydınlı’da UİD-DER etkinliklerinden biri daha gerçekleştirildi. Etkinliğin konusu işçi sınıfına sevdalı ozan Nazım Hikmet’in anılmasıydı. Etkinlikte slaytlar eşliğinde Nazım Hikmet’in mücadeleyle dolu hayatı anlatıldı, şiirleri okundu, yine onun şiirlerinden bestelenmiş marşlar, türküler UİD-DER korosu eşliğinde coşkulu bir şekilde söylendi.
Nazım Hikmet 3 Haziran 1963’te işçi sınıfından ve tüm sevdiklerinden ayrıldı. Ancak o, bugün hâlâ şiirleriyle, tiyatrolarıyla, kısacası geride bıraktığı tüm eserleriyle işçi sınıfının mücadelesine katkı sunmaya devam ediyor. Etkinlikte de, Nazım Hikmet’in hayatını mücadeleye adadığı, bu uğurda yıllarca hapis yattığı, sürgünlere gönderildiği, ama bunların hiçbirinin onu yıldıramadığı anlatıldı.
Nazım Hikmet yaşadığı sürece mücadelesiyle burjuvaziyi korkutmuş ve birçok kez burjuvazi tarafından yok edilmek istenmiştir. Bugün ise burjuvazi Nazım Hikmet’in şiirlerini okuyor, sahiplenir görünüp içini boşaltmaya çalışıyor. Nazım Hikmet’in vatanseverliği ya da aşkları ön plana çıkarılıp onun devrimci mücadelesi unutturulmaya çalışılıyor. Elbette ki Nazım yaşadığı toprakları seviyordu ama bu sevgi milliyetçilikle karıştırılmamalıdır. Bizlerin ön plana çıkarması gereken ve örnek alması gereken onun işçi sınıfının kurtuluşunu hedefleyen devrimci mücadelesidir. Nazım Hikmet zaten her şiirinde mücadeleye, işçi sınıfına, işçi sınıfının önderlerine duyduğu sevgiyi ve bağlılığını anlatmıştır. O hiçbir zaman zorluklardan kaçmamış, yaşadığı sıkıntılardan üzüntü duymamış ve hayatını mücadeleyle geçirmiş komünist bir ozandır. Etkinlikte Nazım Hikmet’in Yaşamaya Dair, Zafere Dair, Elleriniz ve Yalana Dair, Kalbim, Vatan Haini gibi birçok şiiri okundu. Nazım işçi sınıfına kimi şiirlerinde sitem ediyor ve yalanla beslendiğimizi, hâlbuki aç olduğumuzu, etle ekmekle beslenmeye muhtaç olduğumuzu anlatıyor, kiminde ise işçi sınıfından övgüyle bahsediyor ve her şeyin ellerimizde olduğunu söylüyor ve asla işçi sınıfının mücadelesine olan inancını yitirmiyor. Ve artık zaferin tırnakla sökülüp koparılacağını, güzel günler göreceğimizi söylüyor.
Etkinliğimize Aydınlı deri-sanayi bölgesinde çalışan deri işçileri de katıldı. Etkinlik sonrasında deri işçileriyle etkinlik ve dernek çalışmalarına ilişkin röportaj yaptık:
Etkinliğimizi nasıl buldunuz?
Ben ilk defa katılıyorum derneğin etkinliğine, beklediğimden daha güzel oldu. Nazım Hikmet’in ölüm yıl dönümü olması bakımından da çok anlamlıydı. Hepinizi tebrik ederim.
Derneğimizin diğer çalışmalarına katıldınız mı?
1 Mayıs öncesinde “1 Mayıs Karanfilleri” adlı tiyatro oyununa gelmiştim. O etkinliğiniz de çok başarılı ve güzeldi.
Etkinliğimizde yer alan şiir, koro, sunum ve slayt çalışmaları hakkında neler düşünüyorsunuz?
Slaytlar, sunum her şey çok güzel hazırlanmış. Sunum daha uzun olsaydı daha iyi olurdu.
Web sitemizi ziyaret ettiniz mi?
Derneğin sitesini bilmiyorduk ve zaten internete girme imkânımız da yok.
Derneğimizde ne tür etkinlikler olmasını istersiniz?
İş yasalarına yönelik eğitim seminerleri yapılmasını isteriz. İşçilerin sahip olduğu hakları bilmesi gerekir. Yeni çıkarılan yasalar hakkında bilgi verilmeli. Çünkü patronlar iş yasalarını kendi çıkarları doğrultusunda düzenliyorlar. Bizler en azından yasal haklarımızı bilip, haklarımıza yapılan saldırılara karşı gelmeliyiz. Eğitim seminerleri dışında piknikler, futbol turnuvaları düzenlenebilir. Gençlerle diyalog kurulmalı ve gençlerin uyuşturucudan uzak durmasına yönelik ve yozlaşmaya karşı çalışmalar yapılmalı.
Hepinize etkinliğimize katıldığınız ve bizimle sohbet ettiğiniz için teşekkür ederiz. Derneğimizin amacı da zaten işçi sınıfının uluslararası düzeyde mücadelesini ve dayanışmasını örmektir. Bu amaçla çeşitli faaliyetler ve etkinlikler düzenliyoruz. Deri işçileri olarak sizlerin de ciddi sorunlarla boğuştuğunuzu biliyoruz. Ancak omuz omuza verip elbirliğiyle mücadele edersek, mücadele tarihimizden dersler çıkartıp örgütlenirsek başarılı olabiliriz. Bu yüzden sizleri diğer çalışmalarımıza da bekliyor ve derneğimize daha sık gelmenizi istiyoruz.
Vampirin Doymayan Açlığı
Dostel Direnişi Kazanımla Sonuçlandı
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...