Buradasınız
Balnak İşçisi Yalnız Değildir!
Balnak Lojistik’ten bir taşeron işçisi
Merhaba işçi arkadaşlarım. Sizlere sendikalaşma sürecinde olan Balnak Lojistik A.Ş. işçilerinin durumundan bahsetmek istiyorum. Daha öncesinde İzmir Lojistik adı altında faaliyet gösteren firma, işçileriyle beraber Balnak Lojistik’e geçiş yaptı.
Balnak öncesinde de zor şartlar altında çalışan işçiler şimdilerde daha da zor şartlar altında çalışmaya mahkûm ediliyor. Önceleri kazanmış oldukları hakları Balnak patronu bir bir ellerinden alıyor. İki senedir neredeyse sıfır zam alan işçiler tepkilerini gösterdiler. Sendikalaşma sürecine giren işçiler üye sayısında çoğunluğu yakalayınca 20 Kasım 2009 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki için başvurdular.
Balnak Lojistik A.Ş. patronu bu durumu öğrendikten sonra sendikaya üye olan 20 işçiyi işten çıkardı. İşçilere baskı yaparak sendika üyeliğinden istifa etmeleri ve işyerine soktuğu taşeron firmalara geçmeleri için birçok yol denedi, deniyor. Benim de tanık olduğum bir olayda patron temsilcileri, işçileri imalı bir şekilde tehdit ettiler. Benim de aralarında yer aldığım işe yeni giren taşeron işçilerine “Aman ha içerde tiyatroya meraklı arkadaşlar var. Bu arkadaşlar sizleri tiyatroya davet ederler. Sakın ha, siz siz olun bu tiyatroya katılmayın. Yoksa dışarıda kalırsınız” diyerek biz işçileri sendikaya üye olursak işten çıkarmakla tehdit ettiler.
Ben işe gireli yaklaşık bir ay geçti. İlk işe başladığımda Şekerpınar deposunda çalışıyordum. Burada diğer depolardan da “sürgün yiyen” sendika üyesi işçiler vardı. İşçi arkadaşların arasında geçen bir konuşmada “burası sendikaya üye olan işçileri toplama kampıdır” diye şakalaşılıyordu. Kısa bir süre sonra biz taşeron işçileri, Gebze Organize Sanayi bölgesinde yer alan Procter&Gamble fabrikasının deterjan üretimine gönderdiler. Burada da sendikaya üye olan işçilere baskı yapılıyor ve sendika üyeliğinden istifa etmeleri için bazı vaatler veriliyor. İşçiler işten atılmakla tehdit ediliyor. Şu an birçok işçi arkadaş sendika üyeliğinden istifa etmiş ve taşeron firmaya geçmiş durumda.
İstifa eden işçiler gelecekleriyle oynadıklarının farkında bile değiller. İstifa eden işçilerin şunu sormalarını isterim; nereye kadar bu böyle gider? Ailesinden çok işçi arkadaşlarıyla zaman geçiriyor işçiler. Bunun ne demek olduğunu hepsinin bir düşünmesini isterim. Örgütlenmek için tüm zorlukları aşan işçiler, yetki beklerken bu duruma gelmemelidir. Biz işçiler bireysel kurtuluş düşüncesini ve örgütsüzlüğü hayatımızdan çıkarmalıyız. Çünkü bunlar bizi kurtarmadı, kurtaramaz. Ama bunca olumsuzluğa karşın direnen ve mücadelesinden asla vazgeçmeyen, özellikle de Şekerpınar deposunda çalışan işçi arkadaşlar var. “Vız gelir bize patronun oyunları” dercesine örgütlenme haklarını sonuna kadar kullanmak istiyorlar. Diyorlar ki, “ya buraya sendika gelir ya da Balnak gider!” Alınması gereken doğru tutum da budur. Biz işçiler, patronların oyununa gelmemeli, birbirimize güvenmeli ve örgütlendiğimiz sendikamıza sonuna kadar sahip çıkmalıyız.
- UİD-DER’den Direnişteki Polonez İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Patronlar Saldırıyor, İşçiler Mücadeleden Vazgeçmiyor
- Polonez İşçilerine Polis Saldırısı
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...