Buradasınız
On Binlerce İşçi Ankara’da Buluştu
Esenler’den bir işçi
KESK ve DİSK’in düzenlediği “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi”nde on binlerce işçi, işsizliğe, yoksulluğa ve zamlara karşı bir araya geldi. “Krizin faturasını patronlar ödesin, krizin sorumlusu biz değiliz ve sonuçlarına da katlanmayacağız” şiarıyla Hipodrom alanında buluşan işçiler, buradan kortejler halinde Sıhhiye Meydanı’na yürüdüler.
Mitinge, KESK ve DİSK’e bağlı sendikalar, TMMOB, TTB ve Türk-İş’e bağlı bazı sendikaların yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü katıldı. Bizler de UİD-DER’li işçiler olarak alandaki yerimizi aldık. Taleplerimizi diğer sınıf kardeşlerimizle hep birlikte haykırdık: “Krizin Faturası Patronlara!”, “Üreten Bizsek Yöneten de Biz Olmalıyız!”, “Asgari Ücret Vergi Dışına!”, “Bütün İşsizlere İş, İşgünü Kısaltılsın!”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep beraber Ya Hiçbirimiz!”, “Parasız Sağlık, Parasız Eğitim, Parasız Ulaşım, Parasız Konut”…
Şu anda direnişte olan Philips, Tezcan Galvaniz, Asil Çelik, TEGA ve Tadal işçileri de kendi pankartlarıyla mitingde yer aldılar. Ankara Üniversitesi yemekhanelerinde çalışan Tadal işçileri, çalışma koşullarının düzeltilmesi için başlattıkları sendikal mücadelenin sonucunda işten atılmış ve üniversite yemekhanesini işgal etmişlerdi. Tadal işçileri mitinge “Krize Karşı Mönüde İşgal, Direniş, Boykot Var” pankartıyla katıldılar.
Kürsüden yapılan konuşmaların ardından, müzik gruplarının şarkıları eşliğinde çekilen halaylarla miting sona erdi.
On binlerce işçinin katıldığı miting, her zaman olduğu gibi bu kez de burjuva medyanın pasifikasyon ve çarpıtma operasyonuna uğradı. Mitingdeki polis provokasyonu, medyada “mitinge katılanların polise saldırması ve ortalığın savaş alanına dönmesi” olarak yansıtıldı. Kortejlerin çoğunluğu alana girdikten sonra, polisin sonda kalan küçük bir gruba arama noktalarında problem çıkarması ve yaşanan tartışmanın ardından gaz bombalarına başvurması, aslında polisin insanları paniğe sürükleme ve mitingi dağıtma amacını taşıyordu. Ancak on binler bu provokasyona gelmediler ve sağduyulu davranarak polisin niyetini boşa çıkardılar.
Gerçekte alanda muazzam bir birliktelik vardı ve medya bunu hiç yayınlamadı. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar bu selin önünü kesemeyecekler. Çünkü giderek yaygınlaşan işten atmalar, ücretsiz izin uygulamaları, kazanılmış sosyal hakların gasp edilmesi vb., işçiler tarafından kolayına kabul edilecek saldırılar değildir.
Şimdi patronlara şu soruları sormanın tam zamanıdır: “Krizin sorumlusu biz miyiz?” “Kârınızı paylaşmıyordunuz zararınızı neden bizlere ödetiyorsunuz?” Evet kardeşler, bu soruları bugün hepimiz sormalıyız ve mücadele etmeliyiz. Gün birlik günüdür, gün mücadeleyi yükseltme günüdür. Al yüreğini, öfkeni kuşan da gel, kavga seni çağırıyor!
Yaşasın işçi sınıfının devrimci mücadelesi!
Yaşasın örgütlü mücadelemiz!
Basın Emekçilerinin Bitmeyen Çilesi
Yaşasın 1917 Ekim Devrimi
- Belediye İşçileri Saldırılara Karşı Mücadele Ediyor
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...