Buradasınız
Bu Mücadelede Kararlıyız!
Mersin’den bir eğitim işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Her yıl olduğu gibi bu yıl da mücadele örgütümüz UİD-DER’in uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs için yaptığı çağrıyla, işçi kardeşlerimizle Bakırköy alanında buluştuk. Ben de bu coşkulu korteje Mersin’den katıldım. UİD-DER’in yürüyüşe geçmeden önce toplanma alanında yaptığı program çok coşkuluydu. Hep birlikte halaylar çektik, UİD-DER müzik grubunun söylediği şarkılara coşkulu bir şekilde katıldık. Tüm bölgelerden gelen işçiler tek yürek olup coşkulu bir şekilde sloganlarımızı, taleplerimizi haykırdık. Hatta kortejimizin yanından geçen diğer işçi örgütlerindeki, sendikalardaki işçi arkadaşlarımızla sloganlarımızı ortaklaştırdık. Emperyalist savaşlara, artan baskı ve yasaklara, kıdem tazminatının elimizden alınmasına, zorunlu BES’e, işsizlik fonunun yağmalanmasına, mezarda emekliliğe hep birlikte “HAYIR” dedik. Biz UİD-DER’li işçilerin, gençlerin gün boyu süren bu coşkusu, heyecanı, disiplini, öfkesi alana yansımış, çevredeki pek çok işçiyi de etkilemişti.
O gün orada hep birlikte taleplerimizi haykırırken tüm dünyadaki işçilerin de 1 Mayıs alanlarında taleplerini haykırdıklarını düşündüm. Dünyanın tüm işçileri bu anlamlı günde seslerini güçlü bir şekilde birleştirebiliyorlardı. Daha sonra UİD-DER’in web sayfasında da “1 Mayıs Geleneği Yaşıyor: Dünya İşçi Sınıfı Aynı Ruh ve Coşkuyla Alanlarda!” yazısını okuduğumda da gördüm ki tüm dünyayı saran krizin etkileriyle dünyanın pek çok bölgesindeki işçiler alanlara akmış, sermayeye karşı sloganlarını, taleplerini haykırmıştı. Fransa’dan Hong Kong’a, Endonezya’dan Rusya’ya, Güney Kore’den İspanya’ya, Filipinler’e ve daha pek çok ülkeye kadar işçiler sokaktaydı. Sermaye sınıfının saldırı programlarına karşı, çalışma koşullarının düzeltilmesi, esnek çalışmaya son verilmesi, iş saatlerinin kısaltılması, ücretlerin yükseltilmesi, iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinin alınması gibi taleplerini tıpkı Türkiye’deki işçi kardeşleri gibi haykırıyorlardı. 1 Mayıs uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününe sahip çıkan dünyanın pek çok bölgesindeki işçiler mücadeledeki kararlılıklarını da alanlara yansıtmışlardı.
Biz UİD-DER’li işçiler de mücadeledeki kararlılığımızı 1 Mayıs alanına taşıdık ve de hayatın her alanında taşımaya da devam edeceğiz. Tüm dünyada savaşsız, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya isteminin yükseltildiği bu anlamlı günde 1 Mayıs’ın bizlere verdiği bu coşkuyla biz UİD-DER’li işçilere ve gençlere düşen görev daha fazla çalışmak, örgütlü mücadeleyi büyütmek ve saflarımıza yeni işçi kardeşlerimizi katmaktır.
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
1 Mayıs Bizimdir!
Boyun Eğmemek İçin Mücadeleye Devam
Son Eklenenler
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....