Buradasınız
BYUAŞ Grevcileri CHP’ye Karşı: “Sizleri Sınıfça Alkışlıyoruz”
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
CHP’li Bakırköy Belediyesi’ne bağlı grevci BYUAŞ işçileri çeşitli eylemler düzenliyorlar. Belediye-İş Sendikası üyesi grevci işçiler, grevlerinin 28. gününe denk gelen 17 Nisanda saat 12.00’da Levent’te yer alan CHP il binasına gittiler. Grev alanından otobüsle Levent’e giden işçiler, otobüsten inince CHP il binası önüne doğru sloganlarla yürüyüşe geçtiler. Tepkilerini dile getiren dövizler taşıyan işçiler, “Sözleşme Hakkımız Söke Söke Alırız”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!” sloganlarını attılar.
CHP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan işçiler adına Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir bir konuşma yaptı. Özdemir konuşmasında insanca yaşamak istedikleri için mücadele ettiklerini belirtti. CHP’li belediye yönetiminin TİS görüşmelerini tıkamasını ve işçilere Belediye-İş’ten istifa ederek Genel-İş’e geçmelerini dayatmasını eleştirdi. İşçilere yönelik baskılara boyun eğmeyeceklerini dile getirdi. CHP İl Başkanlığına sorunlarını aktarmak için geldiklerini ifade eden Özdemir, sorunların çözümü konusunda umutlu olduğunu ifade etti.
Özdemir’in konuşmasının ardından sendika yöneticileri ve işyeri komitesinden üç işçi CHP yönetimiyle görüşmek için içeri girdi. Dışarıda kalan işçiler “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Dünya Yerinden Oynar İşçiler Birlik Olsa” sloganlarını ve CHP’nin “Milletçe Alkışlıyoruz” seçim sloganına karşı “Sizleri Sınıfça Alkışlıyoruz!” sloganını, alkışlarla ritim tutarak attılar, protestolarını yükselttiler. Görüşmede olan işçi arkadaşlarına güç verip, destek oldular.
Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından içeri giren işçiler, yanlarında CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Fuat Keskin ve CHP’li yöneticilerle dışarı çıkarak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, sendikadan ve belediye yönetiminden 3’er kişinin katılacağı bir kurul oluşturulacağı söylendi. Oluşturulan kurulun amacının görüşmelerin hızlandırılması ve sorunun çözümü konusunda aracı olması olduğu aktarıldı. Yapılan açıklamanın ardından BYUAŞ işçileri sürecin hızlandırılmasını istediklerini belirttiler. Yıllardır CHP’ye oy verdiğini söyleyen bir işçi, Fuat Keskin’e yönelerek “İşimiz, Aşımız ya da Başımız!” diye haykırdı. Yapılan konuşmaların ardından BYUAŞ işçileri sloganlarla araçlarına bindiler. Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaki grev çadırına doğru yola koyuldular.
İşçilerin Sordukları / 35
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...