Buradasınız
BYUAŞ İşçisi Yalnız Değildir!
Sefaköy’den UİD-DER’li işçiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği olarak hakkını arayan grevci, direnişçi işçileri yalnız bırakmıyor, dayanışmayı güçlendirmek ve haklı mücadelelerine omuz vermek için yanlarında yer alıyoruz. Yaptığımız ziyaretlerle grevci ve direnişçi işçilere güç ve moral veriyoruz.
Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıkan BYUAŞ işçilerini, grevlerinin 8. gününde, Bakırköy Özgürlük Meydanı’na kurdukları grev çadırlarında ziyaret ettik. Grev alanına “İşçiler Boyun Eğmiyor Mücadele Ediyor! Yaşasın Sınıf Dayanışması!” pankartıyla giren UİD-DER’li işçiler, grevci işçilerin de katılımıyla “BYUAŞ İşçisi Yalnız Değildir”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler!” sloganlarını haykırdılar.
Ardından grevci işçiler adına Belediye-İş İstanbul 2 Nolu Şube yönetiminden Ercan Gürünlü, grev sürecini ve yaşanan gelişmeleri aktardı. Gürünlü, UİD-DER’in desteğinin çok anlamlı olduğunu ifade ederek, ziyaretleri için UİD-DER’e teşekkür etti.
UİD-DER adına konuşan temsilcimiz direnişçi işçilere seslenerek dayanışma duygularımızı iletti: “Bu haklı mücadelenizde dayanışmayı güçlendirmek ve mücadelenizde yanınızda olduğumuz için buradayız. Bulundukları her ortamda emekçiden yana olduklarını söyleyen CHP yönetiminin, kendi belediyelerinde işçilere gösterdikleri tutum ortada ve kabul edilemez. İşçiler olarak bizler, sorunlarımızı ancak örgütlenerek ve mücadele ederek çözebiliriz. Sizler de burada, bunun güzel bir örneğini gösteriyorsunuz.” UİD-DER’in, BYUAŞ işçilerinin mücadelesini fabrikalara, işçi mahallelerine taşıyacağını söyleyen arkadaşımız, konuşmasını, BYUAŞ işçilerine başarılar dileyerek tamamladı.
Ardından UİD-DER Kadın Komitesi adına bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada, kadın işçilerin hem işyerlerinde hem de evlerinde daha fazla çalıştığı daha fazla sömürüldüğü, bu nedenle de kadın işçilerin mücadeleye katılmalarının ve ön saflarda yer almalarının çok önemli olduğu vurgulandı. UİD-DER Kadın Komitesi adına seslenen arkadaşımız, konuşmasını şöyle sonlandırıldı: “Bakırköy Belediyesi işçileri olarak bu grevinize birçok kadın işçinin aktif olarak katıldığını, mücadeleye omuz verdiğini görmek bizleri çok mutlu etti. Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği Kadın Komitesi olarak grevinizi ve mücadelenizi en içten duygularla selamlıyor, mücadelenizde sizlere başarılar diliyoruz.”
Konuşmaların ardından grevci işçilerle grevde yaşanan sürece dair sohbet edildi. Sohbet sırasında işçiler, CHP’li Belediye Yönetimi’nin türlü baskılarına rağmen, verdikleri mücadelenin başarıya ulaşacağına inandıklarını ifade ettiler. Kadın işçiler, greve çıktıktan sonra kendilerini daha güçlü hissettiklerini, verdikleri mücadelenin onurlu bir mücadele olduğunu belirttiler. Grev ve direniş yaşamış UİD-DER’li işçiler de kendi yaşadıkları mücadele deneyimlerini aktardılar. Grevci işçiler UİD-DER’e ziyaretinden dolayı teşekkür ettiler. Grev ziyareti hep birlikte atılan sloganlarla son buldu.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...