Buradasınız
Cargill Direnişi Eylemlerle Devam Ediyor!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Endüstriyel tarım ürünleri üreten Bursa Cargill fabrikasında işçiler, Öz Gıda-İş’te örgütlenmek için mücadele başlatmış, ancak işveren baskı ve işten atmalarla işçileri yıldırmaya çalışmıştı. İşten çıkarılan Kemal Kapar adlı işçi, Öz Gıda-İş Bursa Şubesi öncülüğünde direnişe geçerek işe geri alınmayı ve örgütlenme sürecine dair baskı ve engellerin kaldırılmasını talep etmişti. Kapar’ın direnişi 5 Ekimden bu yana devam ediyor.
Sınıf dostları ve Cargill’de çalışmakta olan işçiler de Kemal Kapar’ı direniş çadırında yalnız bırakmıyorlar. Bu desteği engellemek isteyen işveren, bir yandan direnişin işçiler tarafından desteklenmediği yalanlarıyla bir taraftan da direnişi destekleyen işçilere yönelttiği baskıyla sendika düşmanlığına devam ediyor.
Cargill işçilerinden direnişe destek!
Cargill işvereni sendikal mücadeleye ve Kemal Kapar’a destek için dönüşümlü olarak açlık grevi yapacaklarını açıklayan işçilerden savunma istedi. Destek eylemlerini Orhangazi Tuna gazetesine yaptıkları açıklama ile duyuran Cargill çalışanlarına yazılı bir tebligat gönderen işveren, bu konuda suç işlediklerini söyleyerek işçilerin yazılı savunmalarını istedi.
Öz Gıda-İş üyesi tüm Cargill işçileri bu konuda attıkları imzanın sonuna kadar arkasında olduklarını, işverene sundukları ortak savunma metninde ifade ettiler. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 2. maddesinde yer alan “sendika” tanımının hatırlatıldığı savunma, şöyle devam ediyor: “Sendika üyeliğiyle yukarıdaki yasa maddesinde belirtilmekte olan ilişkiler başlamakta ve üyelik boyunca devam etmektedir. Bu sebeple çalışma hayatı ile ilgili konularda üyelik ilişkisi içinde olduğum sendikamın muhatap alınmasını istememde yasalara aykırı bir durum olmadığı gibi aksine yasanın amacına uygunluk söz konusudur. Çalışma arkadaşımızla aynı işyerinde omuz omuza, çalışma azim ve heyecanını birlikte yaşayarak çalıştık. Bu sebeplerle arkadaşımızın performans sebebiyle iş sözleşmesinin feshi tarafımıza inandırıcı gelmemiş bulunmaktadır. Bu bizzat görgüye dayalı bir kanaat olup içerisinde hiçbir şekilde Sayın İşverenliğimizin ‘suç işlediğine’ dair bir tespit veya isnat bulunmamaktadır.”
Yürüyüş ve Bursa halkını bilgilendirme
9 Ocakta Orhangazi Sanayi ve Ticaret Odası’nda bir seminer yapıldı. Burada Cargill sürecinde yaşananları açıklamak ve Cargill’in anayasal haklara tahammülsüzlüğünü protesto etmek için saat 17.00’da yapılması planlanan basın açıklaması, Cargill işvereni tarafından engellendi.Mesaisi 16.00’da son bulan işçilerin o günkü çalışmaları işveren tarafından uzatıldı. İşçilerin zamanında işten çıkamamaları sebebiyle eylem yeri ve zamanı değiştirildi. Sendika ve işçiler, Orhangazi Hürriyet Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar gerçekleştirdikleri yürüyüşte Cargill işverenini protesto ettiler. Yürüyüş boyunca Bursa halkı Cargill süreciyle ilgili bilgilendirildi. Cargill’i halka şikâyet ettiklerini ifade eden işçiler, Orhangazi sakinlerini eyleme destek olmaya çağırdılar.
Yürüyüşün gerçekleştiği 2 kilometre boyunca polis de eylemcilerin sağına soluna doluşarak yürüyüşe “eşlik” etti. Yürüyüş işçilerin kararlı sloganlarıyla sona erdi. Bundan sonra fabrika önünde beklemekten ziyade Gemlik, Orhangazi başta olmak üzere Bursa’nın tüm ilçelerinde ve İstanbul’da Cargill işçileriyle birlikte eylem yapılması kararı duyuruldu.
- UİD-DER’den Direnişteki Polonez İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Patronlar Saldırıyor, İşçiler Mücadeleden Vazgeçmiyor
- Polonez İşçilerine Polis Saldırısı
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...