Buradasınız
Çizmeci Gıda İşçileri Direniyor!
Gebze’den bir grup UİD-DER’li işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Çizmeci Gıda patronu ve müdürleri sendikaya üye olanların isimlerini öğrenmek için ilginç yöntemler uygulamışlar. İşten atılan işçiler patronun yaptıklarını şöyle anlatıyorlar: “Patron önümüze Kuran’ı koydu ve el basıp sendikaya üye miyiz değil miyiz diye yemin etmemizi istedi. Biz kabul etmedik. Sonra önümüze üzerinde performans düşüklüğü nedeniyle işten atıldığımızın yazılı olduğu bir kâğıt koyup imzalamamızı istedi. Bu kâğıtları imzalamayı da kabul etmediğimiz için bizi işten attı. Ama patron bizi performans düşüklüğü nedeniyle değil sendikaya üye olduğumuz için işten attı, biz bunu biliyoruz. Üyeliğimizin tamamlanmasıyla işten atmaların başlaması aynı güne denk gelmişti zaten.”
Sendikalı olmaya nasıl karar verdiklerini sorduğumuzda ise şunları eklediler: “Asgari ücretin de altında bir maaşla çalışıyoruz. Zam falan da alamıyoruz. İşçiye zaten insan muamelesi yapılmıyor. Günde sadece 30 dakika molamız var. Sürekli hakaretlere uğruyoruz. Biraz hakkımızı istesek dinsizler, imansızlar demeye başlıyor. Kendisi 540 liraya işçisini çalıştırırken Müslümanlıktan bahsediyor. Zaten herkeste bir huzursuzluk vardı ve sabrımızın sonuna gelmiştik. ”
En son gece vardiyasında yaşanan çıkışlardan sonra, 70’e yakın işçi, ertesi gün akşam saatlerine kadar fabrika önünde beklemeye başladılar. Bizler durumdan haberdar olur olmaz daha sabah saatlerinde UİD-DER’li işçiler olarak işçileri ziyarete gittik, sendikacılar ise öğleden sonra fabrika önüne gelebildiler. O saate kadar işçilere “hepinizin tazminatını alacağız merak etmeyin” diyen, işten atılanların işe geri alınmasından hiç söz etmeyen sendikacılar, işçilerin bastırması üzerine “bütün atılanlar içeriye girene kadar direnişin devam edeceğini” söylemeye başladılar. UİD-DER’in amacı işçilerin birliğini sağlamaktır ve bu nedenle her işçi mücadelesini destekler. Bu nedenle tez zamanda direniş yerine gitmiştik. UİD-DER’li işçiler olarak işçilerin mücadelesinin gelişmesi ve kazanımla sonuçlanması için elimizden geleni yapıyoruz ve bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz.
Ertesi gün işçiler Tek-Gıda-İş şapka ve önlükleriyle fabrika önünde direnişe geçtiler. İşçilerle yaptığımız sohbetlerde ücretlerin düşüklüğü ve genel müdürün üzerlerinde uyguladığı baskı öne çıkıyor. Direnişçi işçiler attıkları sloganlarla da genel müdüre karşı tepkilerini her seferinde dile getiriyorlar. Çizmeci Gıda’da içeride çalışan işçiler ile atılan işçiler arasındaki birliktelik bu direniş için oldukça önemli. Birbirlerine kenetlenen işçiler mücadele etmekte kararlı olduklarını her fırsatta dile getiriyorlar.
Çalışma ve yaşam koşullarını düzeltmek için sendikalaşan Çizmeci Gıda işçileri onurlu bir mücadeleye giriştiler. Böylesi onurlu bir mücadelede işçilere yalnız olmadıklarını göstermek ve morallerini arttırmak için dayanışma ziyaretleri oldukça önemlidir. Özellikle sanayi kenti olan Gebze’deki işçilerin, sendikaların ve emekten yana kurumların bu mücadeleye destek vermeleri, sınıf dayanışması ağını örmeleri gerekiyor.
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.