Buradasınız
Desa İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Desa Deri işçilerinin Safaköy’de ve Düzce’de sürdürdükleri direniş, Sefaköy’deki fabrika önünde yapılan basın açıklamasıyla sona erdirildi. Safaköy’deki Desa Deri fabrikasında çalışan Emine Arslan, sendikalaşma mücadelesi yürüttüğü için 3 Temmuz 2008’de işten çıkarılmıştı. Düzce’deki Desa deri fabrikasından ise 41 işçi aynı nedenle işten atılmıştı. Tensikatların ardından 15 işçi Düzce’de, Emine Arslan ise tek başına Sefaköy’de direnişe başlamışlardı. Düzce’deki direniş 418 gün, Emine Arslan’ın direnişi ise 352 gün boyunca devam etti.
Açılan işe iade davası işçiler lehine sonuçlanmış ve bu durum geçtiğimiz günlerde Yargıtay tarafından da onanmıştı. Direnişlerin sona erdiğini duyurmak üzere gerçekleştirilen basın açıklamasında, Deri-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Gürsel Menteşe, işçilerin başlattıkları mücadelenin önünün kesilmesi için patronun her türlü ayak oyununu denediğini, jandarmanın ve emniyet güçlerinin baskısıyla karşılaştıklarını, işçilerin istifaya zorlandıklarını hatırlattı. Açıklamada, devam eden mahkemeden işçiler lehine çıkan kararın Yargıtay tarafından onaylanmasına rağmen, patronun işçileri işe geri almayı kabul etmediği ve tazminatı ödeyerek işçilerden kurtulmayı tercih ettiği ifade edildi. Kararın çift yönlü olduğu ve işçilerin işe geri alınmasının işverenin insafına bırakılmış olduğuna dikkat çekildi.
Yargıtay kararına göre, işçiler ya işe geri alınacak ya da 12 aylık sendikal tazminat ve 4 ay boşta geçen zamanla birlikte tüm alacakları ödenecek. Atılan işçilerin sadece üçü işe geri çağrıldı. 15 işçininse tazminat ödemeleri yapıldı.
Basın açıklamasından sonra söz alan Emine Arslan, “Bize ödenecek parayla bu mücadele sona ermeyecek, para için direnişe geçmedik. Desa’ya sendika girmesi için ve direnişle birlikte düzeltilen koşulların kalıcı olması için mücadele yürüteceğiz” dedi.
Eyleme Deri-İş Tuzla Şubesi yöneticileri, direnişte olan Entes işçisi Gülistan Kobatan, Belediye-İş 2 No’lu şube Başkanı Hasan Gülüm ile Küçükçekmece İşçi Platformu temsilcileri de katıldılar. Eylem, “Desa’da Direniş Kazandı, Kazanacak”, “Desa’ya Sendika Girecek Başka Yolu Yok”, “Sendika Yoksa Sipariş de Yok” sloganlarının ardından sona erdirildi.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...