Buradasınız
Devrim aydınlatır!
Aydınlı’dan bir deri işçisi
Merhaba dostlar. İşçi ve emekçilerin mücadelesinde önemli bir yer tutan Paris Komününü anlamak ve anlatmak üzere bir kez daha UİD-DER çatısı altında toplandık. Etkinliğe başlamadan önce, Parisli Komünarların ve işsizliğin, yoksulluğun, savaşların olmadığı bir dünya isteyen ve bu uğurda canlarını vermiş işçi ve emekçilerin anısı önünde saygı duruşunda bulunduk.1871’in Paris’inde, sınıflı sistemi, sömürüyü, ayrıcalıkları ortadan kaldırmak üzere ayaklanmıştı devrimci işçi sınıfı.
Parisli işçiler burjuvalar tarafından baldırı çıplak ve sefiller grubu olarak görülüyordu. Onlara göre toplumun çamuru olarak gördükleri bu sınıf, düzeni olmayan ve ne yapacağını bilmeyen bir ayak takımıydı. Ama yepyeni bir toplumun öncüsü olacak Parisli işçiler böyle düşünmüyorlar ve haykırıyorlardı: “İnsanca yaşamak ya da savaşarak ölmek!”
Devrimi yapan işçilerin kurdukları komünde işçi demokrasisini nasıl hayata geçirdikleri, kent düzeyinde de olsa siyasal iktidarlarını nasıl ele geçirdikleri, slayt gösterileri eşliğinde anlatıldı. Şiirler, marşlar eşlik ediyordu anlatılanlara.
Örneğin eğitim sistemi değiştirilmiş ve “bir alet kullanabilen bir kitap yazmalı” anlayışı şiar edinilmişti. Kadınlara özgürlüklerini veriyordu mücadele. İnsanların sosyal yaşamları değişmiş, tiyatrolar dolup taşmış, fikir kulüpleri açılmıştı. Devrim işçilere sadece ekmekle yaşanılmayacağını göstermişti. Bunun karşısında, burjuvazi, sanki hiç kendi arasında savaşmamış gibi birleşip Parisli işçilere karşı savaş açmıştı. Onlar biliyor ki Paris’te başlayan bu devrim Avrupa’ya yayılırsa sonları gelecekti. Burjuvaziye karşı yürütülen savaşta, barikatlarda binlerce işçi topların altında can verdi. Yine de Komün 72 gün dayanmayı başardı.
Günümüzde burjuvazinin sömürüsü altında işçilerin yaşam koşulları gittikçe daha da kötüleşiyor. Biz işçi ve emekçi kitleler sömürünün katmerli bir şekilde artığı bir dönemde Paris Komününden çok dersler çıkartmalıyız. Aradan çok uzun yıllar geçmesine rağmen dünyayı bir avuç burjuva yönetiyor hâlâ. Yüz milyonlarca insan hâlâ baldırı çıplak ve sefil. Bizlere düşen görev, Parisli işçiler gibi yeni bir toplum yaratmak için mücadeleye atılmaktır.
Gazi’de Komün ruhu
Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...