Buradasınız
Gazi’de Komün ruhu
Gazi mahallesinden bir sağlık emekçisi
Dostlar merhaba,
UİD-DER Gazi Temsilciliği olarak açılış günümüzden bu yana çok çeşitli filmi gösterimleri, tiyatro çalışmaları, seminerler vb. düzenledik. Amacımız sınıfımızın tarihinden ve günümüzde yaşanan gelişmelerden bu mahallede yaşayan emekçi kitleleri de haberdar edebilmektir.
Paris Komünü konulu seminerimiz de faaliyetlerimizden biriydi. Bundan 136 yıl önce Parisli işçi ve emekçilerin yürüttükleri devrim mücadelesi, o dönemi gösteren slaytlar, şiirler ve UİD-DER işçi korosundan arkadaşlarımızın seslendirdiği marşlar ve şarkılarla bir bütünlük içerisinde bize aktarıldı. Başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen bu önemli deneyim işçi sınıfının mücadele tarihine şunu bir kez daha kazımıştır: İşçi sınıfı mücadele ettiğinde kazanacağı çok şey var!
Paris işçi sınıfı asıl düşmanın kim olduğunun bilincine vararak silahlarını Prusyalı işçilere değil, kendi sınıf düşmanlarına çevirmeyi başarmıştır. Parisli Komünarların zaferleri sonucunda Fransız burjuvaları hükümeti, belediyeyi vb. terk etmek, Paris’ten kaçmak zorunda kalmışlardır. Parisli işçiler 72 gün boyunca “yaşasın komün” şiarına bağlı kalarak korumuşlardır kentlerini. Komün, “üreten bizsek yöneten de biz olmalıyız” sloganını hayata geçirmeyi başarmıştır. Kurulan komiteler yönetimi ellerine almış ve işçi-emekçi kitleler kendi kendilerini yönetmişlerdir.
72 gün boyunca ayakta kalabilen Paris Komünü dönemin burjuvalarını kıvrandırmıştı. Bir sinek kadar değersiz gördükleri işçi sınıfı ne muazzam bir başarı sağlamıştı. Bu yüzden tüm Avrupa burjuvazisi (başta Alman ve Fransız burjuvaları) Komüne karşı kin kustu ve işçi sınıfına açılan savaş sonucunda 30 bin Komünar hunharca katledildi.
Paris Komününü yaratanlar burjuvazinin hunhar katliamı sonucunda öldürüldüler. Ama onların uğruna mücadele verdikleri soylu amaç yok edilemedi, yok edilemeyecek. 72 gün boyunca ayakta durabilen Komün yenildi, ama bizler, gerek Paris Komününden, gerek 1917 Ekim Devriminden gerekse diğer tarihsel deneyimlerden doğru sonuçlar çıkartarak, Marksizmin ışığında mücadeleyi yükseltme şansına sahibiz. Tarihten doğru dersler çıkarak, tuğlalarımızı sağlam örerek yürüyeceğiz dünya sosyalist devrimine…
Yaşasın Komün!
Yaşasın İşçi Sınıfının Enternasyonalist Mücadelesi!
Devrim aydınlatır!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...