Buradasınız
DİSK’ten Hayır’lı Buluşmalar
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
DİSK, “İşçilerin HAYIR’lı Buluşmaları” etkinlikleri kapsamında birçok kentte toplantılar gerçekleştiriyor. 4 Nisanda İstanbul ve Mersin’de gerçekleştirilen toplantılarda işçilerin neden Hayır demesi gerektiği anlatıldı.
İstanbul
DİSK/Genel-İş Sendikasına üye Maltepe Belediyesi işçileri, Türkan Saylan Kültür Merkezinde bir araya geldiler. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Nevzat Karataş ve 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Tanyeri de etkinliğe katıldı.
Toplantıda konuşan Arzu Çerkezoğlu, referandumla birlikte getirilmek istenen sistemle, tek bir kişinin isterse sendikaları kapatma yetkisine sahip olacağına dikkat çekti. Referandumdan hemen sonra hükümetin ele alacağını belirttiği kıdem tazminatının fona devredilmesi uygulamasına da HAYIR dediklerini ifade etti. 16 Nisanda herkesi geleceğine sahip çıkmaya ve ‘HAYIR’ demeye çağıran Çerkezoğlu şöyle konuştu:
“Türkiye’ye giydirilmeye çalışılan deli gömleğini parçalamak için işyeri işyeri dolaşarak ‘Hayır’ı örgütlemeye çalışıyoruz. Nasıl bir anayasa istediğimize ilişkin çalışmalar yaptık. Herkes yıllardır çalışıyor ve ciddi bir birikime sahip ama iktidar bu birikimi elinin tersiyle itti. Adına diktatörlük denilen başkanlık sistemi getirilmeye çalışıyor. Emeğin hakları olmadan demokrasi olmaz. Demokrasi olmadan da emeğin hakları olmaz. Bu yüzden de geleceğimiz için ‘Hayır’ diyoruz. Tüm işçileri ‘HAYIR’ diyerek geleceğine, emeğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”
Mersin
Genel-İş Mersin Şubesinde “İşçilerin Hayır’lı Buluşması” etkinliği kapsamında düzenlenen panele kayyım ile işten atılan Akdeniz belediyesi taşeron işçileri, Yenişehir belediyesi taşeron işçileri, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar katıldı. İşçiler panelin yapılacağı salona “Köle Değil İşçiyiz, Sendikayla Güçlüyüz”, “İnadına Sendika İnadına DİSK” sloganlarıyla girdi.
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, yaptığı konuşmada “tasarının referandumdan geçmesi durumunda işçilerin bir sabah kalktığında kıdem tazminatının KHK ile kaldırılmasıyla, işsizlik fonunu ve bireysel emeklilik fonunu başka bir yere aktarılmış olarak bulabilecekler. Bizim işsizlik fonumuzda 105 milyar para var. Bu para işten ayrıldığımızda, çıkarıldığımızda anamızın ak sütü gibi bizim olan paramız. Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı iken arkadaşlarımızın işsizlik fonundan 25 milyarı almış, karayollarına aktarmış. O da yetmezmiş gibi işverenler sanki açlık sınırı altında yaşıyorlarmış gibi 25 milyar da onlara aktarmış” dedi
Referandumdan evet çıkması durumunda 6,5 milyon işçinin kiralık işçiliğe mahkûm edileceğine dikkat çeken Kani Beko, “AKP’li vekillerin çocukları 18 yaşında milletvekili olurken bizim çocuklarımız kiralık işçi olacak, buna tabi ki izin vermeyeceğiz, HAYIR diyeceğiz” dedi. 11 milletvekilinin tutuklandığını ve 370 demokratik kitle örgütünün kapatıldığını hatırlatan Beko, bu koşullarda yapılacak seçimin adaletli olmayacağını ifade etti.
Kani Beko’nun konuşmasının ardından söz alan Fikri Sağlar ise gelir dağılımı adaletsizliğine ilişkin çarpıcı rakamlar verdi. Fert başına 10 bin dolar milli gelir düşüyorsa, işçilerin ve ailelerinin eline neden 70 bin lira geçmediğini soran Sağlar, şöyle devam etti: “Türkiye’de sadece 780 bin kişi, GSMH’ın %54’ü olan 432 milyar doları paylaşıyor. 77 milyon kişi de geri kalan 368 milyar doları paylaşıyor. Daha somut bir şekilde söylemek gerekirse, bir somun ekmeğini 10 dilim parçaya bölersek 9 parçasını bir kişi yiyor, bir parçasını 77 kişi yiyor. Bu anayasa bir kişi için çıkarılmış bir anayasadır. Bu anayasa demokrasiyi tamamen yok eden, bir kişinin hem hükümet, hem meclis, hem de mahkeme olacağını açıkça ortaya koyan bir anayasadır.”
Konuşmaların ardından DİSK Genel-İş ve Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.
TÜPRAŞ’ta İşçiler Üretimi Durdurdu
“Hayır”dan Başka Ne Denilebilir ki?
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...