Buradasınız
“Emekli Boş Durmasın, Çalışsın Diyenlerdir” Bu Toplumun Sırtına Yük!
Avcılar’dan bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
“Almış dizginleri eline
Bir avuç vurguncu müteahhit toprak ağası
Onların kemik yalayan dostları
Onların sazı cazı villası doktoru dişçisi
………………
Haramiler kesmiş sokak başlarını
Polisin kırbacı, celladın ipi, spikerin çenesi, baskı makinesi
Haramilerin elinde”
“İstanbul” şiirinde yaşadığı dönemi anlatan Vedat Türkali, bu dizeleriyle bugüne de ışık tutuyor. Herhalde artık yaşlı işçilerin, iş başında kalp krizi sonucu ya da bir uzvunu makineye kaptırarak öldüğünü daha çok duyar hale geleceğiz. Çünkü bir taraftan “şaha kalkan ekonomi” yalanları havalarda uçuşurken, diğer tarafta emeklilere reva görülen maaş açlık sınırının çok altında. Hal böyle olunca da sınıfımızın emeklileri yılların yorgunluğuna ve kronik hastalıklarına rağmen ne iş bulurlarsa çalışıyorlar.
Yakın zamanda Avcılar’da çatı tadilatı yapan 79 yaşındaki bir işçinin kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği haberlere konu olmuştu. Ömrünü fabrikalarda, atölyelerde tüketen babalarımıza, dedelerimize bu sistem son nefesine kadar çalışmayı, aksi halde açlığa mahkûm olmayı reva görüyor. Geçenlerde MHP’li bir milletvekili şöyle diyordu mesela: “Emekliler hep devletten bir şey beklemesin, aile ekonomisine katkı sunacak bir şey yapsın. Su, simit satsınlar.”
Yani yıllarca çalışıp alın teri döken, primlerini ve vergilerini daha ücreti eline geçmeden ödeyen işçinin, artık dinlenmesi gereken yaşa gelip de “şimdi bir soluk alayım” demesini bile çok görüyorlar. Oysa bunu söyleyenlere baktığımız zaman, bizim vergilerimizle ballı maaşlara, ayrıcalıklara sahip olduğunu görüyoruz. Arsızca tepeden akıl veriyorlar, emekli maaşlarına yapılacak zamları unutun mesajları veriyorlar. Her fırsatta krizin ağır yükünü biz işçi sınıfının sırtına yıkan egemen güçler, adeta ömrümüzün sonuna kadar tezgâh başlarında kalmamızı istiyorlar. Her fırsatta biz işçilerin, ağır bedeller ödeyerek kazanılmış haklarına göz diken bu güruh, adeta işçileri kölelik koşullarına götürmek istiyor. Madem ölene kadar çalışacağız, neden bu kadar vergi ve prim ödüyoruz? Bir kere sormak lazım, siz kimin parasını kime vermiyorsunuz?
Biz işçi ve emekçiler, ekonomik krizin sınıfımıza fatura edilmesine hayır diyoruz. Vergiler işçilerden değil patronlardan kesilmelidir. Şairin dediği gibi haramiler kesmiş sokak başlarını! Onların yalanı, talanı, lüks ve şatafatı işçi sınıfına ağır bedeller ödetmektedir. Sınıfımızın emeğini azgınca yağmalayanların biz işçilere akıl verme hakkı yoktur. Bu emek düşmanlarına dur demek için işçi sınıfı mücadele saflarında birleşmelidir.
- Kemal Türkler Kavgamızda Yaşıyor!
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- Kemal Türkler’i Anıyoruz, Mücadeleci Sınıf Sendikacılığı Anlayışına Sahip Çıkıyoruz
- Örgütlü Olan Kazanır!
- Körlükten Nasıl Kurtuluruz?
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...