Buradasınız
Emekli Ücreti Sefalet Ücreti
Bir emekli işçi
Başbakan zammı açıkladığında, emeklilerin kurdukları küçük hayallerini önce televizyon sonra başbakan bir kez daha altüst etti. Emekli aylıklarına en fazla 60 TL zam yapıldı.
Merhaba işçi kardeşlerim. Ben 32 sene SSK pirimi ödedikten sonra emekli oldum. 2010 yılının ilk altı ayında 701 TL aylık alacağım. Benim gibi emekli olan 8,5 milyon emekli de üç aşağı beş yukarı aynı aylığı alıyor. Asgari ücretle çalışan işçi kardeşlerim, “Allahtan belânızı mı istiyorsunuz, asgari ücret 577 TL, sen 701 TL aylık alıyorsun” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, kardeşler en düşük emekli aylığı asgari ücretten tam 134 TL daha fazla. Peki, bizim nasıl yaşayacağınıza karar verenlerin ne kadar maaş aldıklarını biliyor musunuz çalışan ve emekli kardeşlerim?
Emekli aylıklarına yapılacak zam açıklanmadan bir televizyon kanalı emeklilere mikrofon uzatarak “emekli maaşlarına 100 TL artı yüzde 4,5 zam yapılacak. Sizce yeterli mi?” diye sormuştu. Emeklilerden biri “ben 850 TL maaş alıyorum. Bu durumda 150 TL zam alacağım. Demek ki aylığım bin TL olacak” dedi. Başka bir emekli “arkadaş zaten 850 TL maaş alıyormuş, bir de 150 TL zam aldı mı maaşı bin TL olacak. Ben 650 TL maaş alıyorum, 150 TL zam yapılsa alacağım, 800 TL olacak. Niye böyle oluyor? Bu arkadaş niye benden 150 TL fazla alıyor ki? Hepimizin eşit olsun” demişti. Başka bir emekli, “ben senden de az alıyorum. 150 TL zam yapılırsa benim aylığım 700 TL olacak. Allah devletimize zeval vermesin. Olsa daha fazla vermezler mi, demek ki bu kadar verebiliyorlar. Buna da şükür” dedi. Bu tartışmalar günlerce sürüp gitmişti. Çıkan haberlere emekliler iyiden iyiye inanmıştı. Sonunda emekli aylıklarına yapılacak zam günü gelip çattı. Televizyon kanalları, “Başbakan emekli maaşlarına yapılacak zammı yarın kendisi açıklayacak” haberlerini ortalığa iyice yaydı.
Emekli aylıklarına yapılan zam açıklanmadan bir gün önce UİD-DER’e giderken, yolda, her mitingde karşılaştığım bir emekli arkadaşımla karşılaştım. Birlikte derneğe gidip çay içtik. Emekli arkadaşım bana her emekliye 100 TL artış ve artı yüzde 4,5 oranında zam yapıldığını söyledi. Henüz açıklama yapılmadı, sen nereden öğrendin, diye sordum. Televizyon söyledi dedi.
Bir gün sonra televizyon kanalları “başbakan emeklilere yapılacak zammı açıklıyor” haberlerini saat başı vermeye başladı. Milyonlarca emekli televizyonun karşısında başbakanın açıklama yapacağı zamanı sabırsızlıkla beklemeye başladı. Başbakan zammı açıkladığında, emeklilerin kurdukları küçük hayallerini önce televizyon sonra başbakan bir kez daha altüst etti. Emekli aylıklarına en fazla 60 TL zam yapıldı. Milyonlarca emekli küçük hayallerini gelecek seneye erteledi. Emekli arkadaşımla henüz karşılaşmadım. Ne söyleyeceğini bilmiyorum.
Evet, işçi kardeşlerim. Bu emekli arkadaşım kahve köşelerinde pinekleyip ölümü bekleyen biri değil. Televizyon bu eylemden eyleme koşturan, her mitinge katılan emekliyi bile ikna ettiğine göre, diğer emeklileri çoktan inandırmıştır. Belki çoğunuzun duyduğu, bildiği bir örnek vermek istiyorum. Kurbağayı kaynar suyun içine attığınızda kurbağa sıçrayıp çıkar. Ama ateşin üstünde yavaş yavaş ısınan suyun içine atarsanız, su yavaş yavaş ısındığı için kurbağa ağır ağır pişmeye başlar, artık kurbağanın yapabileceği bir şey kalmaz ve ölür.
Sermaye sınıfı bu televizyon denen aptallaştıran kutuyu, ateşin üzerindeki kova gibi kullanıyor. İşçi ve emekçileri çaktırmadan uyuşturuyor, uyuşturduktan sonra istediği her şeyi istediği gibi yutturuyor. İşçiler, emekliler, egemenlerin lüks içindeki yaşamını görmek yerine birbirinin üç kuruşluk maaş fazlasına göz dikiyor.
Bizler ister emekli olalım, ister çalışan, eğer örgütlü değilsek patronların ve onların politikacılarının yalanlarına her defasında kanarız. Televizyondan duyduğumuz her şeye inanırız. Her seferinde de ikiyüzlü patronlar ve politikacıları gözümüzün içine baka baka bizi aldatırlar. Yıllarca çalışır, bir tek gün insan gibi yaşamadan göçüp gideriz, bu yaşanası her dalı yemiş dolu dünyadan. Biz, önce kendimize, kendi örgütlerimize güvenmeliyiz. Kendi yayınlarımızı okumalı ve okutmalıyız.
Bu Nasıl İnsanlık?
Kamuda “Bir Saat İş Bırakma” Eylemi!
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...