Buradasınız
Evet İşten Atıldım, Ama Üç Kez Tazminat Aldım!
Kartal’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba arkadaşlar, ben UİD-DER’de örgütlü bir işçiyim. Sizlere sendikalaşma mücadelesi sonrasında elde ettiğimiz haklardan söz etmek istiyorum. Türkiye’nin dev telekomünikasyon kuruluşlarından biri olan Türk Telekom’un taşeronu AssisTT A.Ş.’de çalışıyordum. Ta ki 2009’da işten çıkartılana kadar… 2007 yılında başladığımız sendikalaşma mücadelemize durdurak dinlemeden devam ettik. 2009 yılında Haber-İş’e üye olduğumuz anlaşıldı ve iş akdimiz TAZMİNATLI OLARAK feshedildi.
İşten atıldık ama ne sendikalaşma mücadelemiz, ne de hukuki mücadelemiz son bulmuştu. 30 gün geçmeden tarafımıza tebliğ edilen iş akdinin feshi akabinde, iş mahkemesine işe iade ve İŞKUR’a işsizlik ödeneği başvurumuzu yaptık. Patronlardan gizli yürüttüğümüz çalışmalarla birlikte sendikalaşan işçi arkadaşlarımızın sayısı gün be gün artmaktaydı. Tabii bu arada sendika avukatının da araştırmaları sonucunda 2007’deki büyük Telekom grevinde işverenin, sendikalı işçi sayısını az göstermek için birçoğumuzu haberimiz ve yazılı onayımız olmadan Türk Telekom çalışanı olarak gösterdiği ortaya çıktı. Bunun üzerine, Ankara başta olmak üzere tüm sendika üyesi arkadaşlarımızdan vekâletnameleri topladık ve Haber-İş sendikası avukatı aracılığıyla “AssisTT çalışanları asıl işi yapmaktadırlar ve asli Türk Telekom çalışanı sayılarak, Türk Telekom’un toplu iş sözleşmesine tabi olmalıdırlar” talebiyle dava açtık. Böylece toplu davamız başlamış oldu.
Bunlar olurken, işe iade davamız üçüncü celsede sona erdi. Davayı kazandık ve işverenin 12 brüt + 4 net maaş cezaya çarptırılması morallerimizi ve inancımızı güçlendirdi. İşveren hiçbirimizi işe almadı ama bu tazminatı hesaplarımıza yatırdı. Bunun yanı sıra, 2011 Eylülünde Türk Telekom’a açtığımız dava görüldü ve bu davayı da kazandık. Bunun neticesinde, o dönem dava açmış ve çalışmakta olan tüm arkadaşlar Haber-İş sendikası üyesi vasfıyla toplu iş sözleşmesinden yararlanma hakkı elde ettiler. Türk Telekom işçisi olarak maaş almaya başladılar. İşten atılan bizler ise, çalışmış olduğumuz döneme mahsuben 5 bin ila 8 bin lira arasında değişen miktarlarda maaş farklarımızı aldık.
Yani Türk Telekom’dan atıldığımız an itibariyle, arkamızı dönüp gitmeyerek hem tazminatlarımızı, hem işsizlik ödeneğimizi, hem sendikalaşmaktan dolayı işten çıkartıldığımız ispatlandığı için 12 brüt + 4 net maaş hakkımızı, hem de daha sonradan Asli Türk Telekom işçisi sayıldığımız için maaş farklarımızı almış olduk. Eğer ben UİD-DER’le tanışmış ve haklarını bilen bir işçi olmasaydım, örgütsüz bir işçi olmuş olsaydım, ne bu haklarımın varlığından haberdar olurdum ne de bu hakları elde edebilirdim. Örgütlü mücadele ve bilinçlenme çok önemlidir, hayatımızı doğrudan etkilemektedir.
Türk-İş Genel Kurulundan Yansıyanlar
Midye Çıkaranların Çilesi
- Patronların Hak Arayan İşçiye Tahammülü Yok
- Xiaomi Salcomp’ta İşten Atmalar Protesto Edildi
- Hacettepe Üniversitesi’nde İşten Atma Saldırısı
- Ezberler ve Gerçekler: “İş Çok, İş Beğenen Yok!”
- Cumhuriyet Gazetesinde Sendikalı İşçi Kıyımı
- Esenyurt’ta A101 İşçisi Kod 46 ile İşten Atıldı
- 65 İşçiyi Daha İşten Çıkardılar
- Ekmekçioğulları Metal’de İşten Atma Saldırısı
- Özer Elektrik’te İşten Atmalar Protesto Edildi
- İşten Çıkarma Yasağı İşten Çıkarmayı Engelliyor mu?
- Akwel’de İşten Atmalara Karşı İş Durdurma Eylemi
- TPI Kompozıt’te İşten Atma Saldırısı
- VIP Tekstil’de İşten Atmalar Protesto Edildi
- DERİTEKS, Üyelerinin İşten Atılmasını Protesto Etti
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...