Buradasınız
Gebze’de Emekçi Kadınlar Günü
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
8 Mart 1857 tarihinde New Yorklu 40.000 dokuma işçisi kadın, daha iyi çalışma koşulları ve “eşit işe eşit ücret” gibi taleplerle greve çıktı. Polisin greve karşı zor kullanmaya kalkışması sonucu emekçi kadınlar, kararlılıklarının bir ifadesi olarak kendilerini fabrikaya kilitlediler. Fabrikada çıkan yangın esnasında polisin kurduğu barikatlar yüzünden, fabrikadan çıkmayı başaramayan çoğu kadın 129 işçi hayatını kaybetti. 1910 tarihinde, Alman Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden, Clara Zetkin’in önerisi sonucu; 8 Mart 1857 tarihinde New York’taki fabrika yangınında ölen kadın işçilerin anısına 8 Mart, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. Uzun yıllar pek çok ülkede kutlanması yasak olan bu önemli gün, 16 Aralık 1977’de Birleşmiş Milletler’in aldığı bir karar sonucu “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul edildi. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, bugünün New York’ta ölen işçiler anısına ilan edildiği dahi yazılmamıştır.
Dünya burjuvazisi o günden bugüne BM’nin çarpıtmalarına ağız birliği ederek eşlik etti. Burjuvaların Emekçi Kadınlar Gününden böylesine korkmaları ve bu önemli günün içini boşaltmak için bu kadar çaba sarf etmelerine şaşırmamak gerek. Çünkü Rus devriminin ilk kıvılcımları da Dünya Emekçi Kadınlar Gününün anmaları esnasında çakılmıştı.Biz de burjuvaziye inat bu önemli tarihi, önceki Pazar günü UİD-DER Gebze temsilciliğinde bir şenlik havasında kutladık. Çok sayıda işçinin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte, şiirler, şarkılar, türküler, halaylar, sinevizyon gösterisi ve tabii ki serbest kürsü yer aldı.
Büyükler için kürsüyü ısıtan yine küçükler oldu. Ardından kadın işçiler, bizlere aslında 1857’den bu yana fabrikalarda kadınlar için ne kadar az şeyin değiştiğini anlattılar. Kürsüye çıkan bir erkek işçinin, çok genç yaşlarda başlayıp oldukça zor geçen işçilik hayatı boyunca, ailesindeki kadınların ve özellikle annesinin kendisine gösterdiği desteği vurgulaması etkileyiciydi. Bir ara şiirler geçti kürsüden, sonrasında kürsüdeki konular biraz daha işçi sınıfının genel kitlesini ilgilendiren konulara doğru ilerledi. Ardından etkinlik halaylarla son buldu.
Ücretlerimiz Verilmiyor Ama Aileymişiz!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...