Buradasınız
Gebze’deki Telekom Grevcilerini Ziyaret Ettik
UİD-DER Gebze Temsilciliği
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER Gebze temsilciliği olarak, 18 Kasım Pazar günü, Gebze’deki Telekom işçilerini, grevlerinin 34. gününde ziyaret ettik. İşçilerle grevlerinin seyri ve son gelişmeler üzerine sohbet ettik. Son günlerde yaşanan grevci işçilere yönelik tutuklamalar ve artan baskılar üzerine de düşüncelerini sorduk.
Sendikal örgütlülüğün korunması ve eşit işe eşit ücret gibi temel taleplerle başlayan Telekom grevi, burjuva medyanın ve kolluk güçlerinin tüm saldırılarına rağmen bir ayı aşkın bir süredir devam ediyor. Telekom Gebze şubesinde, 82’si sendikalı 19’u kapsam dışı olmak üzere toplam 101 işçi bulunuyor. Birçoğu daha önce hiç greve katılmamış olsa da bu işçiler uzun yıllardan beri Telekom’da çalışıyorlar. İşçiler, “işçinin en büyük gücü sendikal birliği ve beraberliğidir” diyerek, işverenin sendikalarına yönelik saldırıları sonucunda greve gitmek zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar. Çeşitli sözleşmeler yoluyla kapsam dışı personel sayısının hızla arttırıldığını ve ücret farklılıklarının da bu saldırının bir parçası olduğunu belirtiyorlar. Taleplerinin de bunlara yönelik olduğunu vurguluyorlar.
Grevin bir aylık bir süre zarfında hayatlarında yarattığı değişiklikleri ve ailelerinin greve bakış açısını sorduğumuzdaysa, işçiler, ailelerinin moralinin bozuk olduğunu dile getirdiler. Grevin kendilerine çok şey öğrettiğini fakat medyanın taraflı haber yapması sonucu grevlerinin haklılığını insanlara anlatmakta güçlük çektiklerinden yakındılar.
Ayrıca belirtmek gerekiyor ki Türk Telekom yönetimi, greve katılan işçileri zor duruma sokmak, grevin kırılmasını sağlamak için grevci işçilere ve onların ailelerine sevk kâğıdı vermeyerek işçileri sağlık hizmetlerinden mahrum bırakıyor.
İşçiler, Oger Telekom şirketinin sabotaj iddialarıyla grevlerini sabote etmeye çalıştığını, bu tip haberlerle çıkan arızaların nedeninin grevci işçiler olduğu yanılsaması yaratılarak, hizmet alımında oluşan aksaklıklar sebebiyle kitlelerde oluşacak tepkilerin şirkete değil hakkını arayan işçilere yönlendirilmeye çalışıldığını belirttiler. İşçiler grevlerinin birçok yerde patron tarafından kırılmaya çalışıldığını, ancak buna izin vermediklerini ve bunlarla ilgili 1700 adet suç duyurusunun mahkemede olduğunu belirtiyorlar. Söz Diyarbakır’da tutuklanan arkadaşlarına geldiğinde ise, şu anda serbest bırakılmayan iki arkadaşlarının bulunduğunu ve onların suçsuz olduğunu bildiklerini ifade ediyorlar. Tüm bunların grevlerine yönelik saldırılar olduğunu, ayrıca arkadaşları serbest bırakılıncaya kadar bu grevin bitmeyeceğini de kesin bir dille vurguluyorlar.
Türk-İş ve diğer konfederasyonların desteklerini nasıl bulduklarını sorduğumuzda, diğer konfederasyonların ellerinden gelen desteği sunduklarını, kendi konfederasyonlarının da greve tam destek verdiğini söylüyorlar. Son görüşmelerle bir uzlaşma ortamı oluşmazsa Türk-İş’in kendisine bağlı tüm işyerlerinde eylem kararı alacağını belirttiğini, sonuna kadar mücadele edeceklerini ve sendikalarının da kendi rızaları olmadan bu grevi bitiremeyeceğini ifade ediyorlar.
Grevci işçiler, gerçekleştirdiğimiz sohbetin sonlarında, gerektiğinde Türk-İş’i eleştirebilme cesaretini de gösterebildiklerini, hatta zamanında Türk-iş’in de destek verdiği “esnek çalışma” yasasından dolayı Türk-İş’in de suçlu olduğunu belirttiler. Bunu o dönemde de şube olarak pek çok kez dillendirdiklerini söylediler.
Grevci işçi arkadaşlara, derneğimiz UİD-DER’in çeşitli işkollarından çok sayıda işçinin katılımı ile kurulduğunu, amacının işçiler arasında bir dayanışma ve mücadele kültürünün oluşturulmasına hizmet etmek olduğunu anlattık ve UİD-DER olarak grevlerini desteklediğimizi ifade edip onlarla vedalaştık.
Telekom işçileriyle söyleşi
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...