Buradasınız
Gebze’de Coşkulu 1 Mayıs!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gebze Sendikalar Birliği’ne bağlı sendikaların çağrısıyla işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs, anlam ve önemine uygun bir şekilde binlerce işçinin katılımıyla Gebze’de kutlandı. Toplanma kollarında bir araya gelen işçi kitleleri, coşkulu kortejler oluşturdular. Türk-İş’e bağlı sendikaların toplandığı kolda Petrol-İş, Türk Metal, Tek Gıda-İş, Tes-İş, Tez-Koop-İş, Sağlık-İş, Genel Maden-İş MTA-İş Şubesi bir araya geldi. DİSK’e bağlı sendikaların toplandığı kolda ise yalnızca Birleşik Metal-İş ve Emekli-Sen vardı. KESK Eğitim-Sen, Hak-İş’e bağlı Çelik-İş, Eğitim-İş sendikaları da yürüyüş kollarında yerlerini aldılar. EMEP, ESP, ÖDP, TMMOB ve derneğimiz UİD-DER ise bir başka kolda toplandı. UİD-DER, kitlesel ve coşkulu katılımıyla göz doldurdu ve yoğun ilgi gördü.
Türk-İş’in bulunduğu kolda işyeri pankartlarıyla yürüyüşe katılan Petrol-İş’in kitleselliği ve coşkusu dikkat çekti. Petrol-İş kortejinde kıdem tazminatının gasp edilmesine, ABD’nin Ortadoğu’daki rolüne karşı sloganlar atıldı. “Parasız Eğitim, Parasız Sağlık!”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!” sloganlarının atıldığı Petrol-İş kortejinde, UİD-DER Müzik Grubu’nun işçiler için hazırladığı marşta yer alan “dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa” sözleri de haykırıldı. İşçilerin tabandan basıncı altında kalarak 1 Mayıs’a katılan Türk Metal kortejinde ise, işçiler sık sık “İş Ekmek Yoksa Barış da Yok!”, “MESS MESS Şaşırma Sabrımızı Taşırma!” sloganlarını attılar. Özellikle, MESS’in dayatmalarına karşı genç işçilerin öfkesi dikkat çekti.
DİSK’in yürüdüğü kolda ise, Birleşik Metal-İş korteji kitleselliğiyle ilgi uyandırdı. İşyeri pankartlarıyla yürüyüş kolunda yerlerini alan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS’e karşı tepkilerini dile getirdiler. Taşeronlaştırmaya ve hak gasplarına karşı sloganlar haykırdılar.
Toplanma kollarında bir araya gelen işçiler, çocukları ve eşleriyle birlikte 1 Mayıs coşkusunu yaşadılar. İşçiler birbirlerini “iyi bayramlar” diyerek selamladılar. İşçiler kendi fabrikalarının ismini yazan pankartları taşıdılar. Saat 12.00’da yürüyüşe geçildi. Tertip komitesi yürüyüş kolunda sendikaları tek tek selamladı. Gebze’de yaşanan işçi direnişleri tek tek sayılarak, Gebze’nin bir işçi bölgesi olduğu ve 1 Mayıs kutlamalarının Gebze’de yapılmasının anlamlı olduğu ifade edildi.
Ses aracından yapılan konuşmalarda, Taksim Meydanı’nın işçilere kapatılması ve uygulanan polis terörü protesto edildi. Ayrıca 1 Mayıs’ın mücadele günü olduğu vurgulanarak 1977’de 36 işçinin katledildiği hatırlatıldı.
Yürüyüş kollarında ve mitingin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’nda taşeronlaştırmaya, esnek çalıştırmaya ve iş kazalarına karşı ortak tepkiler dile getirildi. “Taşerona Geçit Vermeyeceğiz!” sloganını haykıran işçiler, iş güvencesi talep ettiler. “Taşeron Köleliktir, Köleliğe Hayır Diyoruz!” dediler. Metal işçileri, toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması nedeniyle MESS patronlarına karşı öfkelerini haykırdılar. Direnişte olan Tek Gıda-İş’te örgütlü Pakmaya işçileri ise, “Pakmaya’da İşçi Kıyımına ve Sendika Düşmanlığına Hayır” pankartı açtılar ve attıkları sloganlarla mücadelelerinde kararlı olduklarını gösterdiler.
Kortejler alana girdikten sonra, iş kazalarında ve işçi sınıfının mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu yapıldı. Ardından 1 Mayıs Marşı hep birlikte söylendi. Gebze Sendikalar Birliği adına Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem bir konuşma yaptı. Konuşmasında, çalışanların örgütsüzlüğe mahkûm edildiğini ve taşeronluk sisteminin temel çalışma biçimi haline getirildiğini vurguladı. İrdem, şöyle konuştu: “Bu hırsızlık düzeninde, işçi sınıfının büyük mücadelelerle kazandığı haklar birer birer yok ediliyor, çalınıyor. Kıdem tazminatı hakkı gasp ediliyor. Ulusal İstihdam Stratejisi ile esnek çalışma yaygınlaştırılıyor. Özel İstihdam Bürolarıyla aslında kölelik büroları inşa ediliyor. Sendikal örgütlülüğün önündeki engellerin kaldırılması, çalışma yaşamının demokratikleştirilmesi için, üretenlerin yönetmesi için ayaktayız. Artık Yeter!”
Gebze Sendikalar Birliği’nin açıklamasından sonra, bir yerel müzik grubu sahne aldı ve türküler eşliğinde halaylar çekildi.
İstanbul’da Devlet Terörü
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...