Buradasınız
“Grev Günlüğü”nü Yaratan İşçilere Selam
İstanbul’dan genç işçi ve öğrenciler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İstanbul’dan genç işçi ve öğrenciler olarak çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlamak için mücadele eden Belkarper ve Adkotürk’ten grevci işçileri selamlıyoruz. Dayanışma TV’nin hazırladığı “Grev Günlüğü” belgeselini izlediğimiz zamanki duygularımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Genç bir kadın işçi: UİD-DER’li işçiler olarak gala için yola çıktığımızda bir ağabeyimiz bize, “grevdeki işçi arkadaşlarımıza destek olmaya gidiyoruz” demişti. Gerçekten bu sözün vücut bulmuş halini ben orada gördüm. Çünkü belgeseli izlerken aynı yerlerde gülüp aynı yerlerde duygulandık. Coşkulu ezgilerimizi birlikte söyleyip halayları birlikte çektik. Hepimizin yüzüne yansımış ayrı bir mutluluk ve samimiyet vardı. Belki de kendi ailemizde bile bulamayacağımız samimiyeti gördük orada. Aslında biz o gece yolda duyduğumuz sözü gerçekleştirdik. Grevdeki ağabey ve ablalarımıza hem destek olduk hem de hep birlikte eğlendik. Hep birlikte diyorum çünkü oradaki insanlara baktığımda o birlikteliği gördüm. Memleketlerimiz ayrı belki, dillerimiz ayrı, ama bizi yine bir araya getiren grev çadırları, çünkü dertlerimiz aynı. Benim için asla unutamayacağım bir gün oldu. İşçilerin birlik olduğunu görünce kendimi çok daha güçlü ve mutlu hissediyorum. Bu çatı altında bana da yer veren UİD-DER’li dostlarıma, grevdeki Bel Karper ve Adkotürk işçilerine çok teşekkür ediyorum.
Üniversite öğrencisi: Galadaki görüntüleri izlerken hayatımın belirli bir döneminde aynı şeyleri yaşadığımı hatırladım ve görüntüler beni beklemediğim kadar duygulandırdı. Ben de sendikalı olmak için direniş gösteren ve bunun sonucunda işinden edilen bir emekçinin kızıyım. Bu süreçte hiç ummadığımız kişilerden tekme yerken, hiç ummadığımız kişilerden de yardım aldık. Bize işçi dayanışmasının ne demek olduğunu gösteren yerlerden biri de UİD-DER oldu. Bizim içinde bulunduğumuz o bıkkınlıktan, vazgeçmişlikten, kısaca olumsuz ruh halinden kurtulmamız için ellerinden gelen desteği verdiler. Bu destekler sonrası umutların yeşermesiyle birlikte babamlar zafere ulaştı. Şu an hem sendikalılar hem de işlerine geri döndüler. Yani, zafer direnen emekçinin oldu! Ben inanıyorum ki mücadele edenler er ya da geç kazanırlar.
Lise öğrencisi: Grevci kadın işçiler patronun aşağılayıcı sözlerine rağmen hem çocuklarına zaman ayırıyorlar hem de yumrukları havada mücadele ediyorlar. Zorluklara karşı direnirken birlikte türküler de söylüyorlar. Belgeselde direnişçi çocuğunun, annesi hakkını savunduğu için gurur duyduğunu söylemesi paha biçilemez bir duyguydu. Düşündüm ki biz gençler böyle okullarda öğrenmeliyiz, çocuklar da böyle güzel duyguların içinde yetişmeli. Dayanışma TV’nin hazırladığı belgesel de UİD-DER Müzik Grubunun şarkıları da biz gençlere böylesi güzel duygular hissettirdi. Grevci işçilerin mücadele azmi bizlere örnek oldu.
İşsiz bir genç: Dayanışma TV’nin Bel Karper ve Adkotürk işçileri için hazırladığı belgeselin ilk gösterimini hep beraber izledik. Belgeseli izledikten sonra grevci işçilerin konuşma yaparken sahnedeki coşkuları beni çok etkiledi. Benim için çok farklı ve özel bir gün oldu. Bir kez daha anladım ki işçilerin yüreği aynı şekilde atabiliyormuş. Salonda belgeseli izlerken her birimiz aynı duyguları besleyerek izledik; gurur duyduk mücadelemizle. Ben belgeseli izlerken diğer işçi abla ve ağabeylerimi de izledim. Herkesin yüzünde aynı tebessüm vardı. Ne mutlu ki bize dayanışma azmimizle bu kadar güzel bir aile olup çok güzel kazanımlar elde ediyoruz hep birlikte. Bir kez daha anladım, biz haklıyız ve çok gerekli, doğru bir kavganın peşinden gidiyoruz. Bu mücadeleyi UİD-DER’le sürdürmenin gururu da sardı içimi. Bir kez daha doğru yerde, doğru aileyle olmanın sıcaklığını taşıdı yüreğim. Bu sıcaklığı yüreklerinde taşıyanlara selam olsun.
Genç bir metal işçisi: Bel Karper ve Adkotürk işçileri için yapılan Grev Günlüğü belgeselini gala salonunda izleyen şanslı kişilerdenim. Duygu dolu bu belgeseli bizlere sunan Dayanışma TV’ye teşekkür ediyorum. Bu belgeselin kahramanları grevci arkadaşları, kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla vermiş oldukları bu onurlu mücadeleyi saygıyla selamlıyorum. Belgeseli izlerken dikkatimi çeken, beni duygulandıran, öfkelendiren birçok sahne oldu. Bunlardan biri patronun, “benim gözüm doyduğu zaman sizi de doyururum, merak etmeyin” sözüydü. Bu söz aslında ürettiğimiz zenginliklere el koyan sömürücü, doymak bilmez patronlar sınıfının sözüdür ve bence “neden mücadele etmeliyiz?” sorusunun da küçük bir yanıtıdır. Belgeselde Adkotürk işçisi ablamızın küçük kızının “direnen bir kadının çocuğu olduğum için şanslıyım” sözü beni oldukça mutlu etti. Mücadele belki de bir annenin, babanın evladına bırakabileceği en büyük mirastır. Haklarını savundukları için türlü baskılara maruz kalan kadın arkadaşların “kadın başımıza her şeyi yapabiliriz, nasıl çocuk doğurup ev bakabiliyorsak hakkımızı da çok âlâ savunuruz” sözleriyle tüm salonda müthiş bir alkış tufanı koptuğunda çok etkilendim. Genç bir işçi olarak grevci arkadaşlarıma söylemek isterim ki “Yürüdüğünüz yolda asla yalnız değilsiniz. Zafer direnen emekçinin olacak!”
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...