Buradasınız
“Hayır” İşçilerin Kararıyla Hayırlı Oldu!
Avcılar’dan bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Aylardan beri işçilerin gündeminde olan referandum 16 Nisan’da yapıldı. AKP hükümetinin baskılarına ve zorbalığına rağmen büyük şehirlerde hayır çıktı. İşçilerin yaşadığı şehirlerde HAYIR’ın çıkması hükümete bir mesaj verdi. Toplum aslında “tek adam rejimini istemiyoruz” dedi.
İşsizliğin artması ve hayat pahalılığının tavan yapması, yürütülen haksız savaşlar işçilerin hayır demesine neden oldu. Emekçiler, Türkiye’nin birçok yerinde “tek adam rejimine hayır” dedi. Referandumda evet bir tık önde çıksa da gerçeğe bakıldığında oylamanın adil, eşit bir şekilde yapıldığı söylenemez. “Hayır” kampanyalarına yasaklar konurken, iktidar hayırcıları terörist ilan ederken her yerde “evet”in kampanyası boy gösteriyordu.
Gerçek şudur ki eğer işçilerde içten içe bir huzursuzluk varsa asılan afişler, söylenen sözler buhar olup uçar. YSK’nın mühürsüz oyları iptal etmemesi tek adamlığın bir örneğidir. Hani sözde bağımsız yargıya ne oldu? 16 Nisanda AKP birçok insanın hakkını gasp etti. AKP elindeki güçle yargıya müdahale ederek oylarına sahip çıkan hayırcıların itirazlarını reddetti. İşi gene teröre bağladı. Şu bir gerçek: AKP hükümetinin bu referandumda yapmadığı çirkeflik kalmadı. Ellerinde silahlı adamlar sandık başlarında işçiyi, emekçiyi hizaya çekmeye çalıştılar. Oysa ortada kocaman bir gerçek var. Halkın yarısından fazlası baskıya rağmen HAYIR dedi. Bu durum AKP hükümetinin (çaktırmasa da) çok zoruna gitti. Ve “hayır” işçilerin kararıyla hayırlı oldu. Baskı her zaman karşıtını yaratır.
İşçi ve emekçiyi yoksulluğun pençesinde kıvrandıranlara karşı elbet bir tepki oluşacaktır. Burjuvazinin diktatörlüğü ebediyete kadar sürmez. Zorbalığı yıkmanın sömürüye son vermenin tek bir yolu vardır, o da işçi sınıfının örgütlü mücadelesidir.
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...