Buradasınız
İşçiler Neden Sokaklarda?
Esenler’den bir işçi
25 Ocakta Lüleburgaz’da sendikaların düzenlediği mitinge katıldım. Petrol-İş ve Kristal-İş katılım açısından kalabalık ve göz dolduran sendikalardandı. Demek ki en çok işten atılan işçiler bu iş kollarından diye düşündüm. Ama öyle değilmiş işin aslı. Lüleburgaz, Çorlu ve Çerkezköy, sanayinin kalbinin attığı büyük fabrikaların olduğu yerler. Bu işyerlerinde sendikalı işçiler çalışıyor. Mitingde öğrendim ki, asıl işten atmaların yoğun olarak yaşandığı fabrikalar sendikasız yerlermiş. Ama sendikalı işyerlerinde işten atmalar yoksa işçiler neyin peşinde diye düşünüyor insan. Sendikalı işçiler krizin sonuçlarını sendikasız işçilerden daha iyi kavrıyor, mesele burada. Toplu iş sözleşmelerinde patronlar krizi bahane ederek kazanılmış haklara göz dikiyorlar. Sendikayı işyerinden atmak için de ellerinden geleni yapıyorlar. Sendikalı işçiler başına gelecekleri çok iyi hissetmiş olacaklar ki, bu mitinge katılım gösterdiler.
Bu mitingin başka bir özelliği de şehrin göbeğinde değil sanayinin göbeğinde yapılmasıydı. Sanayi işçileri artık mitinglerin nerede ve nasıl yapılması gerektiğine dair mesajlar veriyor. İşçiler geleceklerini kaybetmemek için bugünden sokaklara çıkmak gerektiğini kavrıyorlar. Bunu daha çok kavrayanlarsa küçük işyerlerinde sendikasız çalışan işçiler değil, büyük fabrikalarda çalışan sendikalı işçiler. İşte burada sanayi proletaryasının tarihsel rolü tekrar ortaya çıkıyor.
15 Şubatta bir miting daha olacak. Bu da bize gösteriyor ki önümüzdeki günler mücadeleye bekliyor bizleri. Sayıları çok fazla olmasa bile ses getirecek eylemler yine sanayi proletaryasından gelecektir. Sanayi proletaryası sokaklara çıkmaya başladı, bu demektir ki siyasal iktidar gerçek muhalif hareketi asıl şimdi karşısına alıyor ve iktidarın işi zorlaşıyor. Yani yönetenlerin yönetemediği, yönetilenlerinse yönetilmek istemediği günlere gebe gelecek günler. Gelecek günler güzel bir dünya için haykıran işçilerin günleri olacaktır.
21 Ocakta UFO Son Hamlesini Yaptı
UİD-DER İzmit’te Alanlardaydı
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...