Buradasınız
İlk 1 Mayısım
Sarıgazi’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba Dostlar,
Ben 1 Mayıs’a ilk kez katılan bir işçiyim. Yine de ilk kez katılan başka insanlara göre bir farkım vardı. O da bir işçi derneğinin içinde bulunmamdı. Bu nedenle 1 Mayıs heyecanı beni haftalar öncesinden sardı. Çünkü UİD-DER’li işçiler olarak haftalar öncesinden başladık 1 Mayıs hazırlıklarına. Fabrika önlerine gidip bildiri, bülten dağıtımları yaptık. 1 Mayıs’ın tarihçesi, nasıl kazanıldığı ile ilgili sinevizyon gösterimleri düzenledik. 1 Mayıs etkinliği için davetiye dağıtımları yaptık. 1 Mayıs afişlerimizi hep beraber yapıştırdık. Ve o gün geldiğinde meydanda gördüğümüz kalabalık bu çabalarımıza değdiğini göstermiş oldu.
Ne zaman ki işçiler örgütlü olarak bir araya gelirse haklar o zaman alınır. 1 Mayıs alanında ne kadar kalabalık ve örgütlü olursak, kan emici patronlara o kadar net bir cevap vermiş oluruz. Bugün dünyanın pek çok yerinde kapitalistler kârlarına kâr katmak için acımasızca binlerce, on binlerce insanın katledilmesine sebep olabiliyorlar. Bugün pek çoğumuz asgari ücret karşılığında 10-12 saat fabrikalarda çalışıyoruz. Eşimizle, çocuğumuzla vakit geçiremiyoruz. Yeterince dinlenemiyoruz. Ama böylesi bir yaşam, böylesi bir dünya kader değil. Peki, ne yapmalı? UİD-DER bu soruyu soranlara adres olacaktır. Çocuklarımıza katliamlarla, sömürüyle dolu acımasız bir dünya miras bırakmak istemiyorsak mücadele etmek zorundayız.
Ama evde oturarak mücadele edilmez. Silkinip ayağa kalkmalı, tek başımıza değil, diğer işçi kardeşlerimizle beraber mücadele etmeliyiz. UİD-DER gibi derneklerden yardım almalıyız. Nasıl mücadele etmem gerektiği konusunda UİD-DER’in bana çok faydası oldu. Bu düzenin kan emicilerinin bizi sömürmesine izin vermeyelim. Gelin hep beraber bu gidişata dur diyelim. Vakti geldi de geçiyor. 1 Mayıs kolay kazanılmadı. Bu güne, işçi sınıfının mücadelesine sahip çıkalım.
Kurtuluş Yok Tek başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!
1 Mayıs
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...