Buradasınız
İşçi Dayanışması İşçilere Ulaşıyor
Gebze’den UİD-DER’li bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sabahın erken saatlerinde Akse Sapağı’ndaki işçilere bültenimizi ulaştırmak için düştük yollara. Manzara hep aynıydı. Herkes işe geç kalmamak için telaş içinde koşturuyordu. Sabahın köründe uykusuna doymadan, bir önceki günün yorgunluğunu, eziyetini üstünden atamadan yollara düşmüştü işçi kardeşlerim.
Biz servis bekleyen işçilere bültenimizi dağıtırken, işçiler bir şeylerin cevabını arar gibi gözlerimizin içine bakıyorlardı. Önceki sayılarımızı takip edenler yanımıza yaklaşıp “günaydın” diyorlar, bu sefer bültende neler yazdığını merak ediyorlardı. Kısa bir sohbetten sonra servisleri geldiği için yeniden koşturuyorlardı. Henüz servisleri gelmemiş olan işçilere de biz “günaydın” diyerek bültenimizi uzatıyorduk.
İşçilerle yaptığımız sohbetlerde bir şeyi anladık: İşçilerin mücadele isteği yükseliyor. Giderek şiddetlenen krizle birlikte işçiler patronların planlarına, işten atma saldırılarına karşı verilmesi gereken tepkinin hesabını yapıyorlar. Bizlere, yaşayabilecekleri olumsuzluklar karşısında patrona nasıl karşı koyabileceklerini soran işçilerin sayısı bir hayli fazlaydı. Kimi sendika yönetimlerinin işyerlerindeki sendikal mücadeleye destek olmadıklarından yakındı. Kimi işten atılma durumda ne yapılması gerektiğini sordu. Biz de vaktimiz yettiğince yanıtladık soruları. Fakat mutlaka UİD-DER’e gelip haklarını öğrenmek istediklerini söylediler. Kimileri UİD-DER’e daha önce yakınlarının geldiğini söyledi. Yakınları onları da davet etmiş ancak onlar gelmemişler. Bizimle burada karşılaşınca buna pişman olmuşlar. İşçiler bir çözüm yolunun mutlaka olması gerektiğini seziyorlar. O yolu onlar için açan biz işçi kardeşlerinin anlattıklarını bu nedenle dikkatle dinlediler. İşçilerin ilgisi bizleri çok sevindirdi tabii. Çünkü “İşçi Dayanışması” sayesinde, daha fazla işçi bilinçleniyor, çarenin örgütlü güç olduğunu kavrayanlar mücadelenin yolunu tutuyorlar.
Ne yazık ki bazı sorunlara bu sefer de tanık olduk. Stajyer veya beyaz yakalı ofis çalışanı işçi kardeşlerimiz işçi sınıfının özbeöz evlatları olduklarının farkında değiller. İşçilerin geri kalanlarından yalıtıklar. Bültenimizi uzattığımızda işçi olmadıklarını söylüyorlar. Sohbetlerimiz onların kafasında birçok kilit soru bırakıyor.
İşçilerle sohbet ederken bir kez daha görmüş olduk ki, hem işçi olduklarının farkında bile olmayan sınıf kardeşlerimizi bilinçlendirmek, hem işçileri mücadeleye çekmek, hem de bu mücadelenin nasıl yürütüleceğini göstermek için daha çok UİD-DER’li işçiye ihtiyaç var. Görünen o ki işçi kardeşlerimizi örgütleme çabamızı yükseltmeli ve daha çok işçiye ulaşmalıyız. Haydi, işe koyulalım. Hepimize kolay gelsin.
Portekiz İşçi Sınıfı Grevde
Kim Demiş İşçilerden Adam Olmaz Diye?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...