Buradasınız
İşçi Tiyatrosu Yine Gerçekleri Anlattı!
Bir grup deri işçisi
Merhaba arkadaşlar. Bizler Tuzla deri fabrikalarında çalışan bir grup işçiyiz. 17 Ekim Pazar günkü “İşçiden İşçiye İşçinin Diliyle Tiyatro” etkinliğine günler öncesinden hazırlık yapmaya başlamıştık. Gerek işyerlerimizde yemek ve çay molalarımızda gerekse de akşamları mesai çıkışlarında arkadaşlarımızın evine giderek onlara derneğimizin tiyatro etkinliğinden bahsettik. Patronların düzeninde biz işçilerin çalışmaktan arta kalan zamanlarda neler yapabileceğimizi bu etkinlikte görebileceğimizi anlatarak arkadaşlarımızı etkinliğimize davet ettik. Oyunun sahneleneceği gün geldiğinde davet ettiğimiz arkadaşlarımız ve ailelerimiz sabahın erken saatlerinde ellerinde poğaçalarıyla derneğimize gelmeye başlamışlardı. Kahvaltımızı ettikten sonra derneğimizin önünde bekleyen otobüslerle oyunun sahneleneceği salona doğru yola çıktık. Salonun önündeki kalabalığı görünce heyecanımız bir kat daha arttı.
Oyunun her bir bölümü biz işçilerin hayatlarından birer kesitti. Her şeyin meta haline geldiği patronların düzeninde nasıl da promosyonlarla aldatıldığımızı, hakkımızı aradığımızda işsizlikle, açlıkla terbiye edilmeye çalışıldığımızı, ne kadar güvensiz bir toplum haline geldiğimizi, patronların kâr hırsı uğruna bile bile ölüme gönderildiğimizi anlatan birbirinden güzel dört oyun izledik o gün.
Oyunun sonunda dakikalarca süren alkış işçilerin neleri başarabileceklerini ve bu köleleştirilmiş düzenin olmadığı, yeni bir dünyayı aslında kendi elleriyle var edebileceklerini gösteriyordu. Senelerdir süren UİD-DER İşçi Tiyatrosu Topluluğu çalışmaları bizler gibi genç işçilerin katılımıyla daha da güçlenecek ve yepyeni oyunlar sergilemeye devam edecek. Yeter ki biz işçiler bir araya geldiğimizde neleri başarabileceğimize olan inancımızı diri tutalım. Çünkü BİRLEŞEN İŞÇİLER ASLA YENİLMEZLER!
İşçi Tiyatrosunun Gösterdikleri
İşten Atıldığımızda Ne Yapmalıyız?
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...