Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
İşçi Tiyatrosunun Gösterdikleri
Ümraniye’den bir işçi
Pazar günü UİD-DER İşçi Tiyatrosu Topluluğu’nun Su Tiyatrosu’nda sahnelenen oyunlarını izledim. Tiyatroya benim gibi birçok işçi gelmişti. Tiyatro oyunlarının her sahnesinde biz işçilerin yaşam ve çalışma koşullarına dair bir şeyler gördüm ve hissettim. Oyunu izlerken yeri geldi güldüm, heyecanlandım, hüzünlendim, yeri geldi patronlara karşı öfkem bir kat daha arttı.
Güzel oyunlardan birisi de Alışveriş Canavarı’ydı. Oyun bir anne ve kızının alışveriş tuzağına nasıl düştüklerini anlatıyordu. Anne ve kızı alışveriş merkezinde kendilerini kaybederek durmadan indirimli ve promosyonlu ürünleri bütçelerini düşünmeden alıyorlardı. Ben de oyundaki anne ve kızı kadar olmasa da alışveriş merkezinde buna benzer bir durum yaşadım. Mağazaya girdiğimde, sepeti elime aldım, şöyle bir gezinmeye başladım. Gördüğüm bütün reyonlarda koca koca harflerle “indirimli”, “bir alana ikincisi bedava” gibi mağazanın her tarafından görebileceğiniz yazılar yazıyordu. Ben de, ne de olsa ucuz, iki tanesini almam daha iyi olur diyerek birçok ürün aldım. Sepetim doldu. Kasaya geldim. Cebimde de alışveriş için önceden hazırladığım param ve kredi kartım vardı. Ben aldıklarım uygun, fazla tutmaz diye düşünürken hesap benim düşündüğümden fazla çıktı. Ödemenin yarısını nakit yarısını da kredi kartıyla yapmak zorunda kaldım. Yani patronların piyasayı canlandırmak ve daha çok kâr elde etmek için planladıkları alışveriş tuzağına ben de düşmüştüm. Onlar promosyonlarla, indirimlerle bizlerin cebindeki son parayı da almaktan başka bir şey düşünmüyorlar. İşçi tiyatrosunda izlediğim bu oyun patronların bu tuzağına karşı bize ayna tuttu.
Ben bir oyundan bahsettim ama diğer oyunlar da (İşsiz Adam, Hırsız ve Çanta, Tersanede Ölüm Var!) bizlerin yaşadığı sorunlara değiniyordu. Bütün bu oyunları oynayan UİD-DER’li işçi arkadaşların emeğine sağlık diyorum. Oyunları izledik, şimdi sıra mücadelede. Bütün işçi arkadaşlarımı UİD-DER’de örgütlü mücadeleye çağırıyorum.
Mutaş İşgali Sona Erdi
İşçi Tiyatrosu Yine Gerçekleri Anlattı!
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...