Buradasınız
İşçilerin Örgütlülüğü Grev Yasaklarını Delecek!
Mersin’den bir grup UİD-DER’li öğrenci
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
2002 tarihinden beri iktidarda olan AKP hükümetinin “ertelediği”, yani aslında yasakladığı grev sayısı Şişecam ile birlikte 12’ye, Mefar ile birlikte 13’e ulaştı. AKP iktidarı şu ana kadar lastik, cam, madencilik, metal, bankacılık ve petrokimya işkollarındaki birçok grevi yasakladı. Toplamda on binlerce işçinin grev hakkı elinden alınmış oldu.
Görünürde grev iki ay erteleniyor. Oysa işçiler iki ayın sonunda grev hakkını kullanamadan hakem heyetinin kararına tabi olmak zorunda. Yani grev ertelenmesi fiili olarak grev yasağı oluyor. Hükümet grevleri yasaklama gerekçelerini; “milli güvenliği bozucu”, “ekonomik ve finansal istikrarı bozucu”, “genel sağlığı bozucu” nitelikte olmaları şeklinde ortaya koyuyor. Son olarak Şişecam ve Mefar işçilerinin aldığı grev kararı yasaklanmış, işçilerin yasada var olan grev hakkı hiçe sayılmıştır.
Elbette “milli güvenlik” ve “istikrardan” kasıt sermayenin güvenliği ve istikrarıdır. İşçilerin güvenliği ve yaşam koşulları AKP ve temsilcisi olduğu patronlar sınıfının umurunda bile değil. Sadece 2016 yılında iş cinayetlerinde 1970 işçi hayatını kaybetti. İş güvenliği konusunda hiçbir önlem almayanlar şimdi işçilerin grevini milli güvenliği bozduğu gerekçesiyle yasaklıyorlar. Onlara göre, kıdem tazminatının fona devredilmesi, taşeronluk sisteminin yaygınlaşması, kölelik bürolarının kurulması, sigortasız ve güvencesiz çalışma “milli güvenliği” bozmazken, işçilerin grev hakkını kullanması milli güvenliği bozuyor!
Elbette bu durum işçilerde haklı bir öfkeye neden oluyor. Araba camının, kola şişesinin milli güvenlikle ne alâkası olduğunu soran Şişecam işçileri, alınan bu hukuksuz kararı tanımayacaklarını, her vardiyada bir saat iş durdurma kararı aldıklarını duyurmuşlardı. Şişecam işvereni ile görüşmeler devam ederken işçiler grev yasağı ile aslında pazarlık şanslarının ellerinden alındığını çok iyi biliyorlar.
Bin bir bedel ödeyerek elde ettiğimiz kazanımlar örgütsüzlüğümüzden yararlanılarak birer birer elimizden alınıyor. Giderek daha baskıcı olan iktidar, yaklaşan krizin faturasını biz işçilere kesmek istiyor. İşçilerin talepleri görmezden geliniyor. Bizler birlik olup haklarımıza sahip çıkmadıkça en doğal hakkımız olan grev hakkı dahi elimizden alınabilmekte. Eğer bir araya gelmezsek ve örgütlenmezsek patronlar sınıfının saldırılarına karşı hiçbir şey yapamayız. Bunu durduracak olan tek güç işçi sınıfının örgütlü mücadelesidir. Bu örgütlü mücadele ise ancak birlik olmamızla mümkündür. Yani direnen Şişecam işçilerinin de dediği gibi; işçilerin birliği sermayeyi yenecek!
Artık Yalanlara Kanmayalım
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...