Buradasınız
İstanbul’da Barış Mitingi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Dünya Barış Günü nedeniyle 1 Eylülde Türkiye’nin çeşitli kentlerinde barış mitingleri düzenlendi. Diyarbakır’da meydanlara sığmayan yüz binlerce insan, Kürt halkının haklı taleplerini dile getirdiler ve bu taleplerin kabul edilmesinin üzerine kurulu bir barış istediklerini haykırdılar. Mitingde konuşan DTP milletvekilleri, bugüne kadarki resmi söylemi ve “çözüm getireceğim” diyen AKP’nin süreçten geri adım atmasını eleştirerek, barıştan ve kardeşlikten yana olduklarını vurguladılar.
İstanbul Kadıköy’de Barış ve Demokratik Çözüm Platformunun düzenlediği mitingde de Kürt halkının haklı istemleri alanda yankılandı. Yürüyüş sırasında ve miting alanında barış çığlıkları yükseldi. DTP’nin yanı sıra, çeşitli siyasal partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri de mitingde yerlerini aldılar. Derneğimiz UİD-DER de, Kürt halkının yanında olduğunu ve demokratik taleplerini desteklediğini sloganlarıyla haykırdı.
Kadıköy’deki mitinge katılanlar saat 12’de Tepe Nautilus önünden toplanmaya başladı. Yürüyüş sırasında kortejin en önünde, üzerinde, oğlu dağda ve askerde olan iki ananın buluşması sırasında çekilen fotoğrafın ve “Şimdi Barış Zamanı Kürt Sorununda Barışa Yürüyoruz” yazısının yer aldığı bir pankart taşındı. Barış Anneleri İnisiyatifi de beyaz tülbentleriyle, “Biz Anneyiz Savaşsız Bir Dünyadan Yanayız” pankartı açarak yürüyüşe katıldı. Mitingde ayrıca, “Muhatapsız Çözüm Olmaz”, “Adil Onurlu Barış Hemen”, “Operasyonlar Dursun Barış Hemen Şimdi”, “Tutuklu Çocuklar Serbest Bırakılsın” dövizleri taşındı. DTP kortejlerinde sık sık “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Biji Bratiya Gelan”, “Silahlar Sussun Operasyonlar Durdurulsun”, “Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi”, “Biji Aşiti Biji Brati” sloganları atıldı. Mitinge katılan binlerce insan, Kürtçe ve Türkçe haykırdıkları sloganlarla Kürt sorununda demokratik çözüm istediler.
Tertip komitesi adına DTP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Dursun Yıldız açılış konuşmasını yaptı. Barış ve Demokratik Çözüm Platformu’nun ortak açıklamasını KESK dönem sözcüsü Hatun İldemir okudu. İldemir konuşmasında yıllardır uygulanan politikanın acıdan başka bir şey getirmediğini, gelinen noktada artık bekleyecek zamanın kalmadığını belirtti.
DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ise, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın açıklamalarını eleştirdi. “Bu ülkede barışı inşa edecek olan başbakandır ama bu işin koordinesi bakana verilmiştir” diyen Tuncel, PKK’nin eylemsizlik kararının sürdüğünü, bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Yapılan diğer konuşmaların ardından miting sona erdi.
Geçen Bir Yaz Ayının Ardından
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...