Buradasınız
İtfaiye İşçileri Hakları İçin Mücadele Ediyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştirak şirketi olan BİMTAŞ’ta çalışan itfaiye işçileri, sözleşmeleri yenilenmeyerek başka bir özel şirkete geçirilecek. Halklarını korumakta kararlı olan Belediye-İş üyesi işçiler, 22 Aralıktan bu yana İBB’nin karşısındaki Saraçhane Parkı’na kurdukları “Demokrasi Çadırı”nda nöbet tutuyorlar. Eylemlerini haklarını alıncaya kadar devam ettireceklerini söyleyen işçilerden biri olan Bilal’le yaşadıkları sorunlar üzerine sohbet ettik.
Dört yıldır bu şirkette çalışan Bilal, kadrolu işçilerle aynı haklara sahip olduklarını, yine kadrolular gibi Belediye-İş’e üye olduklarını, özel şirkete devredildiklerinde iş güvencelerinin ellerinden alınacağını, sendikal örgütlülüklerinin dağıtılmak istendiğini ifade ederek şöyle konuştu:
“Biz yarın ne olacağımızı düşünüyoruz. Gelecek olan özel şirket bizi çalıştırır mı çalıştırmaz mı? Altı ay sonra bu şirket bizi bırakır mı bırakmaz mı? Geçen yıl, 400 arkadaşımızı bir gecede sözleşmeli hale getirdiler. Bu, bir günde olacak iş midir? Bizlere önceden haber verilmiyor. Kimse buna tepki gösteremedi. Arkadaşlarımız hiçbir sosyal haktan faydalanamadı. Şimdi bize «özel şirkete gidin, biz sizin bütün haklarınızı devam ettireceğiz» diyorlar. Geçen yıl özele geçirilen arkadaşlara hiçbir hak verilmedi. Onlara verilmeyen haklar bize öneriliyor. Bu bize inandırıcı gelmiyor. Biz de burada bu ateşimizi yaktık, haklarımızı alıncaya kadar da bu ateşi söndürmeyi düşünmüyoruz. Vatandaşın da bize destek vermesini bekliyoruz.”
Çalıştıkları işyerinde işçilerin aynı işi yaptıkları halde işçi, memur, sözleşmeli ve özel şirket elemanı adı altında çalıştırıldıklarını ve bunun sendikal örgütlenmeyi engellemek amacıyla yapıldığını söyleyerek sözlerine devam etti:
“Yasal hakkımız olan sendikalaşma hakkını engellemek için yapılıyor bunlar. 14 Aralık 2008’de Bakanlık bize toplu sözleşme yetki belgesi verdi. Bunu uygulamamak için geçen yıl 400 arkadaşımız sözleşmeli hale getirilerek bizden koparıldı. Şu anda 890 civarında kaldık. Şimdi bizi de özele veriyorlar. Gelecek olan şirket belediye işkoluna girmediğinden dolayı bizim de sendikalılığımızı engellemiş olacaklar. Buna karşı insanların duyarlı olmasını ve bizi desteklemesini bekliyoruz.”
“Çalıştığımız BİMTAŞ şirketi 2004’ten beri var. Belediyeye bağlı olan bu iştirak şirketiyle bizi bölerek sendikalaşmamızı engellemeye çalıştılar… Biz garanti bir iş istiyoruz. Her sene sözleşme imzalamayacağımız, 5-10 sene sonra işten çıkarılarak mağdur edilmeyeceğimiz bir iş istiyoruz. Ama hâlâ hiçbir yetkili gelip bize yeterli bir açıklama yapmadı. Madem bizi düşünüyorlar gelip bize ne yapacaklarını anlatmaları lazım. Ne zaman bir eylem yapsak kendileri toplanıyor ve bize cevap veriyorlar. Ne zaman bir yürüyüş yapsak, bir yazı çıkarıyorlar. Yani biz tepki koymadan cevap vermiyorlar.”
İş garanti de olsa sendikalılıklarını korumak istediklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Gelen parti kendi adamını çalıştırıyor. Diğer belediyeler işçilerini iştirakten kadroya alırken, İBB bizi iştirakten özele veriyor. Sendika başkanımızın televizyon kanallarına çıkarak söylediklerine, hiçbir yetkili bir cevap vermedi. Hangi şirketin aldığını sorduk cevap vermediler, Pazartesi günü bir eylem yaptık, o gün saat 4’te internete hangi şirketin aldığını açıklayan bir açıklama koydular. Çarşamba günü bir eylem yaptık, bu defa ihale sonuçlanmamıştır diye bir açıklama koydular. Perşembe günü yürüyüş yaptığımızda ise ihaleyi Makro almıştır diye açıklama koydular. Bunları Star ve Kanal D televizyonlarıyla yaptığım röportajlarda anlattım, ama hiçbirinde bu şekilde yayınlanmadı. Bunların yayınlamasını istiyoruz, çünkü birinin bunlardan hesap sorması lazım.”
“Demokratik bir ülkede yaşıyorsak, sosyal haklar varsa, çalışan her insanın kıdem tazminatı vardır. Bir şirketten çıkartıp diğerine sokuyorlar. İşçiyi çalıştırıyorsan hakkını vermek zorundasın.”
Bilal, Ankara’da mücadelelerine devam eden Tekel işçilerinin mücadelesini hatırlatarak, kendilerini de benzer bir akıbetin beklediğini söyledi. Sendikalıların sayısını düşük tutacaklarını, yılbaşından sonra yaşları gelenleri emekli yapacaklarını, çalışmaya devam edecek işçileri de 4-C’li sözleşmeli yapacaklarını aktardı.
İtfaiye işçileri çadırlarının etrafında halaylarıyla ve yaktıkları ateşle soğuk havayı dağıtıyorlar, mücadelede kararlı olduklarını her fırsatta haykırıyorlar. İşçi Dayanışması bültenimizi sohbetimiz sırasında Bilal’e verdiğimizde diğer işçilerin de hemen etrafımızı sardıklarını gördük. Kendi mücadelelerine ilişkin satırları arıyorlardı. Ancak aylık çıkan bültenimizde önümüzdeki sayıda mücadelelerine yer vereceğimizi, bu sayıda ise kendileri gibi mücadele eden işçi kardeşlerimizden haberler olduğunu anlattık. Onlar mücadelelerini duyurmak istiyorlar. Bu yüzden gelen konuklarına yaşadıkları sorunları detaylarıyla anlatıyorlar. Televizyon kanallarına verdikleri röportajların yayınlanmamasına kızmış olsalar da, işçi örgütlerinin yanlarında olduğunu biliyorlar.
Öğretmen Sürgünleri Durdurulsun!
Türk-İş’ten Yeni Eylem Kararları
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...