Buradasınız
Kızıl Kanatlı Rosa Bizimle Birlikte Kanat Çırpmaya Devam Ediyor
İkitelli’den bir metal işçisi
Ocak ayında güneşe gömdüğümüz işçi sınıfının yiğit önderi kızıl kanatlı Rosa’yı ve diğer devrimci önderlerimizi, fabrikalardan katılan işçi kardeşlerimizle beraber UİD-DER çatısı altında andık. Rosa’nın ve mücadele arkadaşlarının yaşamının anlatıldığı, işçi sınıfına miras bıraktıkları mücadelelerinden söz edildiği bir İşçi Öz-Eğitim semineri düzenlenmişti. Şiirler, marşlar, sunum ve sinevizyon görüntüleriyle bütünleşmişti seminer.
İşçi sınıfının mücadele tarihinde önemli bir yer tutan Rosa ve dava arkadaşlarının mücadelelerinden ve yaşamlarından çok şey öğrendik bu etkinlikte. Patronlar sınıfının ve onun yardakçılarının işçi sınıfının kanını nasıl emdiğini ve bugün de nasıl emmeye devam ettiğini gördük. Ve biz işçilerin bu yaşananlar karşısında ne yapmamız gerektiğini öğrendik. Bu sömürü düzeninde biz işçilerin “zincirlerimizden başka kaybedecek şeyimizin” olmadığını bir kez daha bilince çıkardık. Ve en önemlisi işçi sınıfının kendi demokrasisinin mücadelesini vermesi gerektiğini öğrendik. İşçi demokrasisi için örgütlenmek gerektiğini, patronlar sınıfına karşı örgütlü mücadele etmek gerektiğini anlatıyordu Rosa. Dün Rosa’nın söyledikleri ve yaptıkları bugün daha çok önem taşıyor. Bugün aramızda yok Rosa. Fakat işçi sınıfının yüreğinde her zaman yaşıyor. Bizlere öğretmeye devam ediyor. Biz işçilerin her zaman yanında kanat çırpıyor kızıl kanatlı Rosa.
Rosa ve işçi sınıfının diğer önderleri hiçbir zaman ölmediler ve ölmeyecekler. Onlar, bizlere güneş olmaya, yol göstermeye devam edecekler. Çünkü işçi sınıfının mücadelesinde yaşamını yitirenler asla ölmezler…
“Ölenler, dövüşerek öldüler,
Güneşe gömüldüler,
Vaktimiz yok
Onların
Matemini tutmaya.
Akın var
Güneşe akın
Güneşi zapt edeceğiz
Güneşin zaptı yakın!”
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...