Buradasınız
Kartal ABB İşçilerine Yeni Bültenimizi Götürdük
Kartal’dan 12 yaşında bir UİD-DER’li
Merhaba, dostlar biz UİD-DER’li bir aileyiz. Ben de 12 yaşında bir işçi çocuğuyum. Kartal ABB işçilerine bu ayki İşçi Dayanışması bültenimizi dağıtmaya gittik. İşçi abilerim ve ablalarım beni çok güzel karşıladılar. Hatta bir abi “sen de mi işçi haklarını savunuyorsun” dedi. Ben de “öğrenciyim ama işçi olacağım” dedim. Bana “sen oku, işçi olma” dedi. Ben de okuyup öğretmen olmak istiyorum. Ama okusam da, öğretmen de olsam, maaşlı bir işçi olacağımı biliyorum. Bu gerçeği de UİD-DER’de öğrendim. Annem de bu sırada diğer işçi abilerimle sohbet etmeye devam etti. Aynı işyerinde taşeron olarak çalışan işçi abiler, anneme çalışma şartlarından memnun olduklarını ve bir sıkıntılarının bulunmadığını söylediler. Ancak annem onlara ekonomik krizin hâlâ devam ettiğini ve var olan haklarımızı korumak için bile mücadele etmemiz gerektiğini söyledi. Ayrıca yaşadığımız kriz günlerinde en kötü koşullarda çalıştırılan ve işten atılma tehdidiyle karşı karşıya olanların öncelikle taşeron işçiler olduklarını söyledi. Biz zaten dernek olarak taşeron işçiliğin sorunlarının konuşulduğu seminerler de yaptık ve annem de ben de bunlara hep katıldık, derneğimizde birçok şey öğrendik, öğreniyoruz. ABB’deki ve diğer fabrikalardaki işçi kardeşlerimizi derneğimize, birlikte öğrenmeye ve örgütlenmeye davet ediyoruz. UİD-DER ailesinin bir üyesi olmaktan ve bir aile olarak bu büyük aileye dâhil olmaktan mutluyum.
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...