Buradasınız
Esenyurt Belediye İşçileri Direnişte
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yakuplu Belediyesinin Beylikdüzü ilçesine bağlanması sebebiyle, Yakuplu Belediyesinde çalışan işçiler Beylikdüzü Belediyesinde çalışmaya başladılar. Ardından, 2,5 ay Beylikdüzü Belediyesinde çalışan işçilerden 40’ının Esenyurt Belediyesine nakli yapıldı. Esenyurt belediye başkan yardımcısı Emin Batmazoğlu bu işçilerle toplantı yaparak, “Biz sendika istemiyoruz, sendikadan istifa edin” dedi. Bir işçinin, “sendikadan istifa edersek iş garantimiz var mı?” sorusuna karşılık, belediye yetkililerinin “bunu bilemeyiz” diye açıklama yapması işçileri iyice tedirgin etti. Sendikasız çalışmayı kabul etmeyeceklerini ve örgütlü bulundukları Belediye-İş sendikasını terk etmek istemediklerini belirten işçiler daha sonra bir taşeron firmada temizlik yapmak üzere çalışmaya zorlandılar.
Taşeron firma bir gün işçileri boş bir araziye götürüp mıntıka temizliği yaptırdı. Bu sırada işçilerin medya tarafından resimleri çekildi ve birkaç işçiyle röportaj yapıldı. İşçiler de sorunlarını anlattılar. Kiminin şoför, kiminin zabıta olduğunu belirten işçiler, belediye için asıl sorunun sendika olduğunu ve bundan dolayı bu belediyede barındırılmak istenmediklerini ifade ettiler. Bu yüzden temizlik şirketine verildiklerini ve sindirilerek sendikadan vazgeçirilmek istendiklerini dile getirdiler.
2 gün sonra belediye, işçilerden medyaya demeç vererek kurumu yıprattıkları gerekçesiyle savunma istedi. İşçiler savunmalarını verdikten 2 gün sonra da uyarı cezası aldılar. 10 gün sonra ise hiçbir ek savunma alınmadan kınama cezası verildi. Kınama cezasını kabul etmeyen işçiler itiraz dilekçesi verdiler fakat verilen dilekçe kabul edilmedi. Bunun ardından 18 Ağustosta işçi çıkarımları başladı. İlkin 6 işçinin çıkışı verildi. 3 işçinin yıllık izinde olmasından kaynaklı çıkışları ertelendi. Çıkışı verilen işçiler belediye önünde pankart asıp direniş başlattılar. Direnişin 6. gününde, yani 24 Ağustosta 2 kişi daha işten çıkarıldı. İşçiler çıkışların devam edeceğini söylüyorlar. İşçiler, “bu sorunumuz mutlaka çözülmeli, bu sorunumuz çözülene kadar belediyenin kapısında sabah 8’den akşam 17’ye kadar bekleyeceğiz, basın açıklamaları ve yürüyüşler düzenleyerek tepkimizi dile getireceğiz, gerekirse çalışma hakkımızı almak için Ankara’ya kadar gideriz” diyorlar.
Sendikasızlaştırmaya, taşeronlaştırmaya ve hak gasplarına karşı direnen işçilerle sınıf dayanışmasını yükseltelim!
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...