Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
İş Kazalarına Dur Demek İçin 1 Mayıs’a!
UİD-DER üyesi bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba dostlar. Çalıştığım fabrikada geçtiğimiz günlerde bir eğitim semineri yapıldı. Bu eğitim seminerinin konusu “iş güvenliği önlemleri, işçi sağlığı ve iş becerisiydi.” İki gün ardı ardına ikişer saatlik seminerlerden sonra bir sınav yapıldı. Bu sınavı geçen işçilere sertifika verilecek. Baştan sona yalanlarla dolu bir seminerdi. Adı eğitim semineriydi ama hiç de eğitici değildi. Neden ve nasıl yapıldı dersiniz?
Seminerin sunumunu yapan öğretmen, iş kazalarını bakın ne şekilde anlatıyor: “İş kazalarının %70’i işçilerin dikkatsizliğinden, %7’si iş güvenliği önlemlerinin alınmamasından oluyor.” İş kazası geçirdiğimizde ne yapmamız gerektiğini anlatırken iş kazası raporu tutulmasından, kazanın bildirilmesinden hiç bahsetmedi bile. Üstüne üstlük fabrikalarda meslek hastalıklarının azalmış olduğunu da söylüyordu. Seminer bitip sınava geçtiğimizde ise çok trajikomik bir olay yaşandı. Sınav sorularının cevapları işçilere önceden verildi. Patronun bu semineri yapmaktaki amacı işçilerin bilinçlenmesi değildi tabi ki. Fabrikada üretilen malın %90’ını alan müşteri firma bu eğitim seminerlerini ve sınavdan sonra verilecek sertifikayı patrona dayatıyordu. Her işçinin bu sertifikayı almasını şart koşuyordu. Yoksa fabrikayla olan ilişkilerini kesecekti. Onların tabiriyle en yağlı müşterisini kaybetmekten korkan patron, eğitim seminerini yapmak zorunda kaldı. Böyle bir seminerden sonra sınavda herkesin başarılı olamayacağını bildiği için de soruların cevaplarını önceden işçilere dağıttı. Bir daha seminer ve sınavla uğraşmak istemediği için bunu yaptı.
Patronlar hiçbir şeyi bizi düşündükleri için yapmazlar ve yapmayacaklar. Onlar sadece kendi kârlarını düşünürler. Bizim fabrikada yapılan seminerin amacı ve nasıl yapıldığı bize bunu bir kere daha gösteriyor. Patronlar işçilerin yararına birşey yapmazlar ya da sadece göstermelik yaparlar. Zaten biz de onların yapmasını beklememeliyiz. Örgütlü gücümüzle zorla yaptırmalıyız. İş güvenliği eğitimlerini ve önlemlerini ancak ve ancak örgütlü gücümüzle onlara dayatabiliriz. Önümüzdeki 1 Mayıs, patronlara örgütlü gücümüzü gösterebileceğimiz bir gündür. 1 Mayıs alanlarında gücümüzü gösterelim.
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...