Buradasınız
Kimberly-Clark İşçileriyle Grev Bayramlaşması
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER, grevdeki Kimberly-Clark işçilerine coşkulu bir dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. Grevin başlangıcından bu yana işçileri yalnız bırakmayan UİD-DER’li işçiler, grevci işçilere Bayram tebriklerini ilettiler, grevin gidişatı hakkında bilgi aldılar, işçi sınıfının mücadele deneyimlerini paylaştılar. UİD-DER Müzik Grubu’nun grev alanında verdiği konser, tüm işçileri ve ailelerini coşkulandırdı, mücadele yolunda taze bir nefes aldırdı. İşçi çocukları cıvıl cıvıl ortalıklarda dolaşarak grev alanını neşelendirdiler.
Fabrikanın kurulu bulunduğu Kavakpınar’da, işçilerin yoğun olarak yaşadığı mahallede bir araya gelen UİD-DER’li işçiler, kortej oluşturarak ana caddeden grev alanına doğru yürüyüşe geçtiler. Kavakpınarlı bir grup genç de korteje katılarak grev alanına yürüdü.
“Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Kimberly-Clark İşçisi Yalnız Değildir”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!” sloganlarıyla yürüyen UİD-DER’li işçileri, grevci işçiler ve aileleri de sloganlarla karşıladılar. İşçilerin eşleri, çocukları, anne babaları, kardeşleri de dayanışma için oradaydılar. Onlar da grevcilerin ve UİD-DER’li işçilerin coşkusuna katılarak ortak oldular.
Grev alanında UİD-DER adına bir konuşma yapılarak Kimberly-Clark işçilerinin mücadelesi selamlandı. UİD-DER temsilcisi şöyle konuştu: “Kimberly işvereni sizin ürettiklerinizle kârına kâr katmaya devam ediyor. Ancak size daha yüksek ücret vermeye, haklarınızı vermeye gelince tıpkı diğer patronlar gibi bunu yapmıyor. Sizler de mücadelenizle taleplerinizi yükseltiyor, grev yerini bayram yerine çeviriyorsunuz. Bizler bugün çeşitli sektörlerde sizler gibi mücadele veren işçiler olarak yanınıza geldik. İşçilerin birlik ve dayanışmasını sağlamadan kazanıma ulaşamayacağımızı biliyoruz. Bizler bu nedenle buradayız. İşçi dayanışmasını yükseltmek için buradayız. İşçilerin birlikte olduklarında ne kadar güçlü olduklarını bildiğimiz için buradayız. Kardeşler, UİD-DER’li işçiler olarak mücadeleniz mücadelemizdir diyoruz.”
Konuşmadan sonra UİD-DER’li işçiler ile grevci işçiler bayramlaştılar. Grevci işçiler, dayanışma için orada bulunan herkese bayram şekeri ikram ettiler. Bayramlaşmanın ardından başlayan sohbetlerde, grev sürecindeki gelişmeler, fabrika yönetiminin grevi kırmak amacıyla yaptıkları, grevin başarıya ulaşmasında işçilerin birliğinin ve beraberliğinin ne kadar önemli olduğu konuları üzerinde duruldu.
İşçi Dayanışması bülteni işçilerin arasında elden ele dolaştı. Birçok işçi Kemal Türkler’in yaşamını ve mücadelesini ele alan yazıyı okudu. 1980 öncesinde işçilerin nasıl da örgütlü olduğu, işçilerin alnı ak-başı dik bir şekilde patronların karşısına çıktığı, Kemal Türkler’in ve Maden-İş bunda önemli bir payı olduğu dile getirildi. Emekçi kadınlar İşçi Dayanışması’nda anlatılanları kendilerinin de yaşadığını ifade ettiler.
Sohbetlerin ardından UİD-DER Müzik Grubu’nun ezgileri eşliğinde halaylar çekildi. İşçiler şarkılara coşkuyla eşlik ettiler. İşçi Geliyor Baştan türküsünün “geliyoruz zincirleri kıra kıra, patronların kafasına vura vura” sözlerini haykıran işçiler, mücadelede kararlı olduklarını dile getirdiler. Daha sonra işçiler ve yakınlarıyla röportajlar gerçekleştirildi. Bu röportajlarda işçiler, “grev yerleri işte böyle olmalı” diyen UİD-DER’e teşekkür ettiler.
Aranın ardından yeniden şarkılar, türküler söylendi. Kimberly-Clark işçileri ise fabrika yönetimini ve yönetimin ayak oyunlarına kanarak işbaşı yapan işçileri protesto etmek için uyarladıkları şarkıları seslendirdiler. Coşkulu halayların ve sıcak sohbetlerin sonunda ayrılık vakti geldiğinde grevci işçilerin temsilcisi, UİD-DER’li işçilere emeklerinden dolayı teşekkür etti: “Hepiniz bayramımızı tatlandırdınız, sizler de bayram tadında kalın. Hepinizin yüreğine sağlık.”
UİD-DER temsilcisi ise şöyle konuştu: “En güzel bayram gününü sizlerle yaşadık. Birlikte çektiğimiz halaylarla, attığımız sloganlarla mücadeleniz mücadelemizdir dedik. Umarım fabrikanın kapısından içeri davullarla, zurnalarla girersiniz. O günü de birlikte bayram gibi kutlarız.”
“Zafer Direnen Emekçinin Olacak” sloganları hep bir ağızdan coşkuyla atıldı ve UİD-DER’li işçiler yeniden kortejlerini oluşturarak sloganlarla grev alanından ayrıldılar.
Afrikalı Metal İşçileri Kazandı
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...