Navigation

Buradasınız

Kıtadan Kıtaya Yüzbinler Haykırdı: Adalet Yoksa Barış da Yok!

Bir siyah emekçi olan George Floyd’un ırkçı polis tarafından katledilmesinin ardından Minneapolis’te başlayan protesto eylemleri hızla ABD’nin diğer eyaletlerine sıçradı ve bir sosyal patlamaya dönüştü. İki haftadır süren eylemler ABD’nin ardından dünyaya yayıldı. ABD’den Almanya’ya, Avustralya’dan İspanya’ya, Fransa’dan Japonya’ya kadar yayılan eylemlerde; meydanları dolduran milyonlar ırkçılığa, polis şiddetine, işsizlik ve yoksulluğa karşı tepkilerini dile getiriyorlar.

Bir siyah emekçi olan George Floyd’un ırkçı polis tarafından katledilmesinin ardından Minneapolis’te başlayan protesto eylemleri hızla ABD’nin diğer eyaletlerine sıçradı ve bir sosyal patlamaya dönüştü. İki haftadır süren eylemler ABD’nin ardından dünyaya yayıldı. ABD’den Almanya’ya, Avustralya’dan İspanya’ya, Fransa’dan Japonya’ya kadar yayılan eylemlerde; meydanları dolduran milyonlar ırkçılığa, polis şiddetine, işsizlik ve yoksulluğa karşı tepkilerini dile getiriyorlar. Kapitalist sömürü düzenini toplumun çoğunluğunu oluşturan emekçileri sefalete iterken, tüm zenginlik bir avuç para babasının elinde toplanmış durumda. Dünya genelinde yüz milyonlar işsiz, aşsız ve sosyal güvenceden yoksundur. Tam da bu yüzden, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı başlayan eylemler, kaçınılmaz olarak tüm kötülüklerin kaynağı olan kapitalizme öfkenin dile getirildiği bir sahneye dönüşüyor.

Sağlık işçileri de eylemde

george-floyd-hospital-workers.jpg

ABD’deki eylemlere siyahıyla beyazıyla sağlık emekçileri de sınıf kimlikleriyle destek verdi. Sağlık işçileri Miami’de Floyd’un anısına diz çökme eylemi gerçekleştirdiler, ırkçılığın ve polis şiddetinin son bulması için çağrıda bulundular. Sağlık emekçileri yürüyüş ve mitinglere de katılarak tepkilerini dile getirdiler. Irkçılığı bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlayan sağlık işçileri, birlik çağrısı yaptılar.

Londra’da binlerce kişi ırkçılığı protesto etti: Birleşik Krallık Masum Değil!

Londra’da binlerce kişi Siyahların Yaşamı Değerlidir eylemlerinde buluştu. Hükümetin koronavirüs gerekçesiyle kitlesel toplantılardan kaçınma dayatmasına uymayı reddeden göstericiler, ırkçılığı protesto etti ve adaletin sağlanmasını talep etti.

On binler Londra’daki ABD büyük elçiliğine yürüyor:

edinburg-floyd-protests-0607.jpg

İskoçya’nın başkenti Edinburg’ta 7 Haziranda gerçekleştirilen eylemlerde Siyahların Yaşamı Değerlidir dövizleri taşındı.

Almanya’da 25 kentteki eylemlere yüz binler katıldı

Berlin, Düsseldorf ve Münih başta olmak üzere, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yüz binlerce kişi, Almanya’nın 25 kentinde gerçekleştirilen mitinglere katıldı. Alman egemenler bazı kentlerde korona önlemleri bahanesiyle katılımı sınırlandırmaya çalıştı. Sadece 800 kişinin eyleme katılmasına izin verilen Hamburg’ta en az 20 bin kişi, bin kişinin katılmasına izin verilen Köln’deki eyleme ise en az 25 bin kişi katıldı. Yüz binlerce kişi “Irkçılık bir virüstür”, “Virüs öldürmez, ırkçılık öldürür”, “Adalet yoksa barış da yok” sloganlarını haykırdı ve Almanya’daki ırkçı saldırıların kurbanları da hatırlatıldı.

frankfurt-intl-floyd-protests.jpg

Frankfurt’ta gerçekleştirilen mitinge binlerce kişi katıldı.

stuttgard-intl-floyd-protests.jpg

Almanya’daki en kalabalık mitinglerden birinin yapıldığı Stuttgart’tan bir kare.

isvicre-lozan-06062020a.jpg

İsviçre’nin Lozan kentinde bir araya gelen binlerce kişi “Adalet Yoksa Barış da Yok!”, “Siyahların Yaşama Hakkı Tanınıncaya Dek Hiçbir Yaşamın Değeri Yoktur” dövizleri taşıdı. Kitleler ırkçılığa ve polis şiddetine karşı tepkilerini sloganlarla dile getirdi.

denmark-intl-floyd-protests-0607a.jpg

Danimarka’da gerçekleştirilen mitingde genç bir kadın emekçinin taşıdığı döviz: “Sevgili Siyahlar, acılarınız değerli, öfkeniz değerli, hayatınız değerli.”

melbourne-intl-floyd-protests.jpg

Avustralya’nın Melbourne kentinde gerçekleştirilen mitingden bir kare: “Değişim İstiyoruz, Siyahların Yaşamı Değerlidir, Siyah Kadınların Yaşamı Değerlidir”, “Katledilen 432 Avustralyalı Yerli İçin Adalet!”

belcika-intl-floyd-protests-0607.jpg

Belçikalı emekçiler de haykırdı: “Siyahların Yaşamı Değerlidir!”

protests-portugal-restricted.jpg

Protekiz’de binlerce emekçi ırkçılığı protesto etti.

manchester-intl-floyd-protests.jpg

İngiltere’nin Manchester şehrinde binlerce emekçi “Siyahların Yaşamı Değerlidir” dedi. Siyah bir kadın dövizde tepkisini şu sözlerle dile getiriyor: “2 Virüs Siyahları Öldürür, Covid ve Irkçılık!”

aborigins-19-intl-floyd-protests.jpg

Avustralya’nın başkenti Sidney’de gerçekleştirilen mitinge yerli halk Aborijinler de katılarak geleneksel törenlerini sergilediler.

sidney-intl-floyd-protests.jpg

Sidney’de binlerce emekçi, egemenlerin tutuklama tehditlerine rağmen miting gerçekleştirdi.

guney-afrika-intl-floyd-protests.jpg

Güney Afrika’da Pretoria’daki ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen eylemden bir kare: “Senin acın bizim acımızdır!”

g-kore-intl-floyd-protests.jpg

Güney Koreli emekçiler: “Yeter artık, Siyahların Yaşamı Değerlidir!”

kosova-intl-floyd-protests.jpg

Kosova’nın Priştine kentinde ABD büyükelçiliği önünde yapılan protestodan bir kare.

tunus-intl-floyd-protests.jpg

Tunuslu emekçiler de “Siyahların Yaşamı Değerlidir, Polis Şiddetini Durdurun” dedi.

tokyo-intl-floyd-protests.jpg

Tokyo’da Japon emekçiler haykırdı: “Siyahların Yaşamı Değerlidir”

bulgaristan-intl-floyd-protests.jpg

Bulgaristan’da ellerini kenetleyen emekçiler, dayanışma sloganlarını yükseltiyorlar.

irlanda-intl-floyd-protests.jpg

İrlanda’da Dublin’de ABD büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen eylemden bir kare.

italya-roma-intl-floyd-protests-0607.jpg

İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilen yürüyüşten bir kare.
7 Haziran 2020

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Sınıfın Penceresinden

 • Binlerce yıl ötelerden günümüze uzanan yapılar, aslında bizlere emeğin serüvenini anlatır. Tüm zenginlik doğanın ve emeğin ürünüdür. Emektir doğadaki zenginliği işleyip dönüştüren. Ta Firavunların Mısır’ından Roma’ya, Hindistan’dan Korkunç İvan’ın Moskova’sına kadar… Dillere destan olmuş şehirleri kuran emektir. Piramitler, saraylar, kanallar, katedraller, sarnıçlar, kemerler, tapınaklar… Emektir bugünün insanını dahi hayrete düşüren tüm bu yapıları yaratan yegâne güç!
 • İnsanlar var olalı beri emek harcadılar, ürettiler, üretiyorlar. Beslenmek, barınmak ve hayatta kalmak çok zordu. Doğa hem bütün ihtiyaçları barındırıyordu ama hem de bunlara ulaşmak ciddi bir emek gerektiriyordu. Çeşitli aletlerin yardımıyla kendi güçlerini kullanan insanlar, zamanla doğada var olan suyun, hayvanların, rüzgârın gücünü kullanmayı keşfettiler. Böylece ihtiyaçlarını üretmek, yaşamlarını sürdürmek çok daha kolay oldu. İnsanın üretim sürecindeki gelişimi hep devam etti. Üretim sürecine makineler girdi, ilk makineler…
 • Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri durmaksızın artarken emekçi kadınlar aynı sorulara cevap arıyor: Kadına yönelik şiddetin önüne neden geçilemiyor? Şiddet neden artıyor? Siyasi iktidarın temsilcileri şiddetin nedeninin eğitimsiz, cahil, vicdansız, merhametsiz, öfkesini kontrol edemeyen, ailevi ve ahlâki değerlere sahip çıkamayan kişiler olduğunu söylüyor. Erkekleri vicdanlı ve merhametli olmaya çağırıyorlar. Söylenen sözler ilk anda kulağa hoş gelebilir ama kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasının sebebi tam da siyasi iktidarın aileyi korumak adına kadınların haklarına saldırması ve erkek egemen zihniyeti körüklemesidir.
 • George Floyd, “nefes alamıyorum” diye inliyordu ama ırkçı polis umursamadı ve onu acımasızca öldürdü. Floyd’a yapılan bu muamele, kara derililerin değişmeyen kara bahtı, bitmeyen çilesidir. Yüzlerce yıl boyunca Afrika’dan Amerika’ya köle olarak satıldılar bir hayvan ya da bir eşya gibi. İnsan yerine konmayan, aşağılanan, horlanan siyahlar onlarca kez isyan ettiler ve sonunda 1861’de başlayan Amerikan İç Savaşı sonrasında kölelikten kurtuldular. Özgürlüklerine kavuşan siyahların gözleri daha bir ışıl ışıl parlamaya başladı. Ne var ki, o umutlu bakışlardaki ışıltı çok geçmeden solduruldu, tam bir vahşetle karşı karşıya bırakıldılar.
 • Siyasi iktidarın temsilcileri halkın gözüne baka baka yalan söylüyor, bunu da politik uyanıklık ve iş bilme olarak pazarlıyorlar. Gülerek liranın dolar karşısında değer kaybetmesinin halkı ilgilendirmediğini söyleyen Bakan Albayrak, belli ki milyonları istediği gibi aldatabileceğini düşünüyor. Şüphe yok ki bu konuşmanın ardında kibir ve emekçileri aptal yerine koyma vardır. Enflasyon ve işsizlik verilerinin çarpıtılması da aynı bakış açısının ürünü değil mi?

Son Eklenenler

 • Siyah emekçilere yönelik ırkçı saldırılar devam ediyor. ABD’de geçtiğimiz Mayıs ayında George Floyd’un katledilmesi üzerine tüm dünyada emekçilerin adalet talebi yükselmiş, meydanlar ırkçı nefrete karşı dolup taşmıştı. Kıtadan kıtaya sıçrayan...
 • Sağlık sistemindeki çöküş salgınla birlikte daha görünür hâle geldi. Sağlık çalışanlarının yükü artarken, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de sağlık işçileri bu duruma sessiz kalmıyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasının (SES...
 • Çok şahit olmuşuzdur ilginç haber başlıklarına. “Emeklilere Müjde”, “Çalışanlara Müjde”, “Artık Herkes Kıdem Tazminatı Alacak” vs... Ama haber içeriğine baktığımızda hiç de müjdeli bir şeyle ya da başlıkta söylendiği gibi heyecan verici bir haberle...
 • “Bir adım öne geçme zamanı! 60 yıllık tecrübemizi çalışma hayatımızın yarınları için seferber ediyoruz. Ülkemizi geleceğin merkezi yapmak için teknoloji hareketini başlatıyoruz.” Metal Sanayicileri Sendikası MESS ilk ürününü paylaşmaktan gurur...
 • Sağlıklı bireyler olabilmek başta sağlıklı beslenmekten geçiyor. İyi beslenenler daha az hasta olurlar. Özellikle kanser gibi önemli hastalıklara yakalanma riskleri de düşer. Bağışıklık sistemleri güçlü olduğundan Covid-19 gibi bulaşıcı hastalıklara...
 • Koronavirüs salgını dünyanın her yerinde sağlık işçilerinin iş yükünü daha da arttırdı. Bu süreçte hayata geçirilen tüm uygulamalar bilim kisvesi altında yapılırken gelin biz de artan iş yükü ve gece mesailerini bilimsel çerçevede değerlendirelim....
 • Ah ah ne günlerdi! Hasta olmaktan ve iğnelerden korksam da hasta olunca yiyeceğim güzel yemeklerin hayalini kurardım çocukken. O zamanlar pek öyle dolabımız dolmazdı. Okula giderken yılda toplasan beş defa bile harçlık aldığımı bilmem. Alsak bile en...
 • Pandemi ortaya çıktığından beri biz işçilerin sırtına binen yük her geçen gün artıyor. Biz işçiyiz, yük hayvanı, bir alet ya da makine parçası değiliz. Bizlerin de yaşamları, aileleri ve özlemleri var. Ama öyle bir düzende yaşıyoruz ki, biz işçiler...
 • Dünyanın birçok ülkesinde ücret artışı, iş güvenliği önlemlerinin alınması, ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi, sağlık alanında daha fazla istihdam gibi taleplerle sokaklara çıkan sağlık işçilerine İranlı sağlık işçileri de katıldı. İşçiler 2...
 • UİD-DER olarak, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yılbaşı akşamı ve takip eden üç gün boyunca yaptığımız yayın akışı sırasında dünyanın dört bir yanından sınıf kardeşlerimizin mücadelelerini hatırlattık. “Zamanı Karanlığa Boğanlara İnat Umut...
 • 2020 yılı işçi sınıfının haklarına yönelik büyük saldırıların gerçekleştiği bir yıl olarak geride kaldı. İşçilerin haklarını kırpmak, gasp etmek için her fırsatı değerlendiren sermaye sınıfı, koronavirüs salgınını da büyük bir fırsat olarak gördü ve...
 • Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş. Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek zorunda kalan aslanlar...
 • İş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle sık iş cinayetlerinin gerçekleştiği sektörlerin başında gelen tersanelerde yine bir iş cinayeti yaşandı. İstanbul’da Tuzla Gemi Tersanesinde 9 Ocakta gerçekleşen iş cinayetinde 25 yaşındaki İsmail...

UİD-DER Aylık Bülteni